• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 976-3573-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در فارس:

سازمان تعاون روستایی نقش بی‌بدیلی در پویایی اقتصاد دارد

نماینده ولی‌فقیه در فارس از رئیس تعاونی روستایی استان خواست تا ایجاد ارزش افزوده به عنوان یکی از اهداف اصلی در دستور کار این سازمان قرار گیرد و گفت: باید تلاش کنیم تا از اتکا به منابع نفتی خارج شویم که در این راستا سازمان تعاون روستایی می‌تواند نقش مهم و بی‌بدیلی در پویایی اقتصاد ایجاد کند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام دوشنبه 19 شهریور در دیدار رئیس سازمان تعاون روستایی استان با تاکید بر لزوم دقت در عملکرد تعاونی روستایی به عنوان نهادی دولتی و خصوصی، گفت: بحثی که به عنوان شفافیت در مجلس مطرح می‌شود باید این نهاد را نیز پوشش دهد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه قوانین حاکم بر این سازمان از گذشته تاکنون برپایه وابستگی به فروش نفت وضع شده، خواستار تغییر این رویکرد شد و تاکید کرد که سازمان تعاون روستایی باید به سمت اقتصادی شدن تولیدات پیش رود.

آیت‌الله دژکام همچنین خواستار پیشگامی شبکه تعاونی روستایی فارس به عنوان یک مدل موفق و شفاف در عرصه اقتصادی شدن تولیدات کشاورزی در کشور شد و بر رهایی از شعار انگیزه‌بخش قدرت و ثروت برای جریان‌های سیاسی تاکید کرد.

ایجاد ارزش افزوده بالا با راه‌اندازی کارخانجات کوچک در کنار مزارع

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس نیز در ادامه این دیدار به راه‌اندازی کارخانجات کوچک در کنار مزارع با قیمت مناسب اشاره و اظهار کرد که این امر سبب ارزش افزوده بالا می‌‌شود و کشاورزی را به سمت اقتصادی شدن سوق خواهد داد.

احد بهجت‌حقیقی، اقتصاد دولتی را یک اقتصاد پدرسالارانه معرفی و اضافه کرد: در این نوع اقتصاد هیچگاه مسئولیت به فرزندان واگذار نمی‌شود؛ چرا که نگران هستند که وظایف محول شده به خوبی انجام نشود‌.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس افزود: رکود حاکم شده در شرایط فعلی بهترین فرصت را برای ورود بخش خصوصی فراهم کرده و در مقابل دولت نیز باید با اعتماد به این بخش فضا را برای رفع مشکلات و خروج از این بحران فراهم کند.

بهجت‌حقیقی در بخش دیگری از سخنان خود اقتصادی کردن تولیدات کشاورزی، برقراری ارتباط موثر بین تولید کننده و بازار و اشتغال را سه اولویت مهم این سازمان در سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: همچنان شاهد کشت سنتی در کشاورزی هستیم، در حالی‌که باید  به سوی اقتصادی کردن این حوزه پیش برویم که این مهم نیز نیاز به مطالعه و تحقیقات علمی دارد.

وی به حاکمیت رکود در برخی از کارخانجات بزرگ به دلیل بی‌ثباتی ارز و شرایط بازار هم اشاره و با بیان اینکه این دسته از کارخانجات برای ادامه فعالیت تردید دارند، به راه‌اندازی کارخانجات کوچک در کنار مزارع با قیمت مناسب اشاره و اظهار کرد که این امر سبب ارزش افزوده بالا می‌‌شود و کشاورزی را به سمت اقتصادی شدن سوق خواهد داد.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس که افزایش بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده در محصولات کشاورزی را در گرو فرآوری و بسته‌بندی محصولات تولیدی می‌داند، خاطرنشان کرد: دانشکده کشاورزی در زمینه پیش‌بینی دقیق بارش باران در استان فارس با شبکه تعاون روستایی همکاری دارد.

بهجت‌حقیقی ادامه داد: همچنین در راستای علمی کردن اقتصاد کشاورزی با دانشکده کشاورزی و جهاد دانشگاهی استان فارس ارتباط برقرار شده است.

وی همچنین به ارتباط موثر بین تولید کننده و بازار به عنوان دومین محور فعالیت‌های این سازمان در سال جاری هم اشاره و عنوان کرد: با قطع ارتباط بین دو بدنه اصلی تولید کننده و بازار، این نقش به تعاونی‌های کشاورزی و روستایی واگذار می‌شود؛ چرا که خود تولیدکنندگان به عنوان سهامدار شرکت محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با تصریح بر این موضوع که فضای خلاقیت  برای جوانان تحصیل کرده بسته‌ شده و به کارمند شدن تشویق می‌شوند، گفت: در شبکه تعاون روستایی آزمون تعیین سطح نیروهای جوان تحصیل‌کرده برگزار شده است.در این راستا افراد توانمند شناسایی و بر اساس توانمندی در دوره‌های آموزشی شبکه تعاون روستایی شرکت می‌کنند و به عنوان مدیران عامل شرکت‌های روستایی و کشاورزی مشغول به کار می‌شوند.  

بهجت‌حقیقی همچنین با تشریح موقعیت فعلی کشور در عرصه اقتصادی، تاکید کرد که در این برهه خاص نیازمند همراهی و حمایت تمام نیروهای انقلاب و حرکت پشت سر رهبری هستیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: