• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-3380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری جشنواره جبرئیل امین در استهبان فارس/
تجلیل از 260 حافظ کل قرآن

جشنواره جبرئیل امین با هدف تجلیل از 260 حافظ کل قرآن در شهرستان استهبان استان فارس و با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، معاون قرآنی وزارت ارشاد و استاندار فارس برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، صبح دوشنبه 19 شهریور، جشنواره جبرئیل امین با هدف تجلیل از 260 حافظ که توسط موسسه بیت الاحزان موفق به حفظ کل قرآن شده اند؛ با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان اوقاف و معاون قرآنی وزارت ارشاد به همراه استاندار و جمعی از مسئولان استان فارس در شهرستان استهبان برگزار شد.

مدیر موسسه بیت الاحزان حضرت زهرا(س) در این مراسم، این موسسه را برترین موسسه در تربیت حافظان قرآن کریم در ایران معرفی کرد.

حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، با تأکید بر اینکه این مؤسسه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن تلاش می‌کند، افزود: فعالیت‌های بیت‌الاحزان بیانگر اجرای موفق طرح‌های قرآنی است که به وسیله مردم اجرایی می‌شوند .

شاهسونی با بیان اینکه این مؤسسه تاکنون قریب یک هزار و ۹۰۰ حافظ کل قرآن کریم تربیت کرده است، گفت: این مؤسسه هم‌اکنون دارای ۱۸۵ شعبه در نقاط مختلف کشور است .

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور خواستار توجه بیش از پیش مسئولان به فعالیت های قرآنی شد و گفت: برای ارتقای فعالیت های قرآنی مسلما نیاز به تخصیص بودجه‌های قرآنی است که امیدواریم مسئولان و نمایندگان مجلس به این مهم توجه داشته باشند.

تمسک به آموزه‌های قرآن؛ راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تأکید کرد که در این بحبوحه مشکلات اقتصادی اگر به فرهنگ و آموزه‌های قرآنی چشم داشته باشیم قطعاً خداوند نیز راه برون‌رفت از این مشکلات را به ما نشان خواهد داد .

عبدالهادی فقهی‌زاده، گفت: در این مراسم از حافظان کل قرآن از ۲۱ استان و ۲ کشور همسایه عراق و پاکستان تجلیل می‌شود .

وی حفظ قرآن را اقدامی مبارک و زیبا و یکی از توفیقات الهی توصیف کرد که نصیب هر کسی نمی‌شود و افزود: این برنامه دولتی نیست بلکه کاملاً مردمی است و حافظان، مسئولان، روحانیت همگی مردمی هستند که به عشق و ارادت قرآن کریم اینجا حاضر شده‌اند .

فقهی‌زاده با تأکید بر اهمیت توجه به توسعه فرهنگ قرآنی گفت: در این بحبوحه مشکلات اقتصادی اگر به فرهنگ و آموزه‌های قرآنی چشم داشته باشیم قطعاً خداوند نیز راه برون‌رفت از این مشکلات را به ما نشان خواهد داد .

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد با یادآوری اینکه خداوند در قرآن مثل‌های گوناگون را مانند تابلوهای فاخر آورده است برای اینکه عبرت بپذیریم، ببینیم و بفهمیم و بیندیشیم البته برخی از امثال ویژه و پر از خیر و برکت هستند، گفت: ما باید این زمینه را برای درک این افراد در دل و جان خود آماده کنیم چه بسا عبرت‌ها که به چشم ببینیم ولی عبرت نپذیریم و از جمله بهترین عبرت‌ها و مثل‌ها همین جمع هستند که فقط یکسال دل و جان را در اختیار قرآن قرار دارند و زندگی خود را در خدمت قرآن قرار دادند .

وی گفت: نباید تصور نکنیم هر کس خواست می‌تواند حافظ قرآن شود بلکه توفیق الهی هم باید همراه باشد تا کسی به ندای پر افتخار حفظ قرآن شرفیاب شود .

فقهی‌زاده ضمن قدردانی از زحمات مسئولان بیت‌الاحزان در رابطه با تربیت حافظان قرآن ابراز امیدواری کرد که در سال دیگر جمعیتی بیش از این ۲۶۰ نفر که امروز تجلیل می‌شوند، فارغ‌التحفیظ شوند و ثمرات این درخت پربرکت را به اقصی نقاط جهان صادر کنیم .

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد بیان کرد: این نهالی که امروز در استهبان قرآنی به بار نشسته است کلمه طیبه‌ای است که قرآن به آن اشاره کرده است و دیری نخواهد پایید که فضای فرهنگی کشور را این عزیزان عطرآگین خواهد کرد و هر کدام از این حافظان قرآن از خداوند توفیق استمرار این نعمت بزرگ الهی در دل و جان به آن‌ها عطا کند و در این میانه ده‌ها سال توفیق نورافشانی داشته باشند .

وی خطاب به حافظان قرآن از آنان خواست تا پایان عمر آموزه‌های قرآن و عترت را در زندگی خود مدنظر گرفته و پیاده کنند، گفت: این بسیار مهم است که در کنار فهم آموزه‌های قرآن، سیره اهل بیت(ع) را نیز در نظر بگیریم زیرا این قرآن و عترت جدانشدنی هستند .

فقهی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم گفت: همه امام حسین(ع) را قتیل‌العبرات می‌دانیم و گروهی از علمای شیعه بر این مسئله پافشاری کردند که امام حسین(ع) شهید اشک‌هاست ولی نه تنها شهید اشک بلکه بیش از آنکه شهید اشک است، شهید عبرت‌هاست یعنی من امام حسین(ع) را هم شهید اشک و هم شهید عبرت می‌دانم از جمله عبرت‌های امام حسین این بود که از دین پیامبر خدا محافظت کرد و این همان رسالتی است که امروز برعهده قرآنیان است .

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تأکید کرد که باید همه فعالیت‌های خود در حوزه تلاوت، تجوید، حفظ و برخی از فعالیت‌های دیگر را زمینه اقدامات عملی در تبعیت واقعی و سرسپردگی به آموزه‌های قرآن کریم و آموزه‌های اهل بیت عصمت و طهارت قرار دهیم .

برنامه‎های قرآنی اولویت اول اوقاف است

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تأکید بر اینکه برای تحقق ۱۰ میلیون حافظ قرآن باید از خودمان حفظ را شروع کنیم، گفت: از سوی سازمان اوقاف به ۲۶۰ حافظ کل قرآن مؤسسه بیت‌الاحزان کمک هزینه سفر به عتبات اهدا خواهد شد .

حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام(ص) گفت: بدون تردید و مبالغه امروز یکی از نقاط بسیار نورانی در ایران اسلامی این مکانی است که صدها حافظ کل قرآن کریم در آنجا جمع شده‌اند .

وی افزود: کاری که این حافظان قرآن انجام داده‌اند در طول یکسال گذشته متأسفانه برخی از ما تا آخر عمرمان هم انجام نمی‌دهیم با اینکه امام صادق(ع) فرمود شایسته نیست روزی بر مؤمن بگذرد و حداقل ۵۰ آیه از قرآن را نخواند در بین ما ممکن است کسانی باشند که روزها آیه‌ای از قرآن را تلاوت نکنند اما این جوانان در طول سال چندین بار قرآن را ختم کرده‌اند که پیامبر فرمودند وقتی مومن قرآن را ختم می‌کند یک دعای مستجاب نزد خداوند دارد .

حسینی با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حفاظ قرآن محقق شود، باید از خودمان شروع کنیم، گفت: اگر شروع به حفظ قرآن نکنیم خانواده و دوستان و شاگردان و همکاران آن ها هم شروع نخواهند کرد و دلیل اینکه خیلی از اتفاقات در کشور ما آغاز نمی‌شود، این است که ما از خودمان آغاز نمی‌کنیم .

وی با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) گفت: من این مؤسسه را بیت السرور حضرت زهرا(س) می‌دانم زیرا اتفاقی که در این مؤسسه رخ می‌دهد موجب شادی و سرور قلب آن حضرت می شود نه حزن ایشان چنانچه فرمودند من از دنیای شما سه چیز را دوست می‌دارم و تلاوت قرآن در رأس آن هاست .

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ضمن قدردانی از مسئولان بیت‌الاحزان و استان فارس گفت: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور حفظ قرآن را اولویت اول این سازمان معرفی کردند .

حسینی ادامه داد: اگرچه حق حافظ قرآن بسیار بالاست و امثال ما نمی‌توانیم حقی از اینان ادا کنیم؛ لذا علاوه بر هدایای معنوی که اینان اخذ خواهند کرد از سوی سازمان اوقاف کمک هزینه سفر به عتبات عالیات برای ۲۶۰ حافظ کل قرآن اهدا خواهد شد .

وی با بیان اینکه امسال همه دستگاه های فرهنگی کشور دست به دست هم دادند برای اینکه وارد دروازه‌های حفظ قرآن در ایران اسلامی شویم، گفت: ورود حفظ قرآن، حفظ جزء سی‌ام قرآن است لذا طرح ملی ۱۴۵۲ با هدف حفظ جزء سی‌ام در نظر گرفته شد که از تابستان امسال آغاز شد .

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در اسفندماه امسال آزمون حفظ قرآن با مشارکت سازمان اوقاف، آموزش و پرورش، بسیج، سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد برگزار خواهد شد و بیش از ۳۵ هزار جایزه ارزشمند اعم از خودرو و صدها کمک هزینه سفر به عتبات و هزاران جایزه ارزشمند به آنان اعطا خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: