• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 976-4073-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

لاریجانی:

اقتصاد ایران نیازمند جراحی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت اقتصادی کشور به گونه ای است که باید جراحی در آن انجام شود.

به گزارش دریافتی ایسنا منطقه فارس علی لاریجانی دوشنبه 19 شهریور در جلسه شورای اداری شهرستان استهبان تاکید کرد که برای حل مشکلات اقتصادی باید بدانیم که اگر مشکلات داخلی را حل کنیم مشکلات خارجی نمی توانند اثرگذار باشند.

لاریجانی گفت: پس از انقلاب بسیاری از منابع به سمت روستاها رفت که از جهت روحیه عدالتخواهانه انقلاب بسیار خوب بود اما چون متناسب با آن چرخه اقتصادی سامان پیدا نکرد ناهماهنگی هایی را در این چرخه شاهد هستیم .

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مسئله ما روان سازی اقتصادی از نظر تولید است، گفت: کشور ما از نظر روان سازی تولید رتبه 100 را از بین 180 کشور جهان دارد، زمانی می توانیم تولید روان داشته باشیم که مقررات دست و پاگیر حذف شود، مقررات بسیار زیادی داریم که مشکلاتی را ایجاد می کند .

لاریجانی با اشاره به اینکه در اتاق مسئولین باید برای حل مشکلات به روی سرمایه گذاران باز باشد؛ گفت: یکی از مباحث مهم مطرح شده در نشست سران قوا فراهم کردن تسهیلات برای سرمایه گذاران است، اگر قصد دارید در این مصاف کشور موفق شود باید اقتصاد در دست مردم باشد .

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از موارد مدیریت مصرف آب، آبیاری تحت فشار است، ادامه داد: از موارد نادری که رهبر معظم انقلاب اذن می دهند از صندوق توسعه ملی برداشت داشته باشیم، آبیاری نوین و تحت فشار است .

وی با تاکید بر اینکه باید مدیریت تقاضای آب را جدی بگیریم، عنوان کرد: یکی از راه های مدیریت تقاضای آب سیستم های گلخانه ای و آبیاری تحت فشار است، برای احیای اقتصاد روستا حدود 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت قرار دادیم، حدود 25 درصد از این میزان تخصیص داده شده که این موضوع نشان از اشکال در سیستم اداری دارد، یکی از موارد استفاده از این تسهیلات به منظور اجرای سیستم های گلخانه ای است .

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم خود را از اعتبارات در نظر گرفته شده دریافت کنید، تصریح کرد: شیرین کردن آب دریا پرهزینه است که مواردی از آن آغاز شده، مشکل آب عمیق است و باید بیشتر بر روی آن تمرکز کنیم. 90 درصد آب مصرفی کشور در زمینه کشاورزی است، به وزیر نیرو اعلام کرده ایم تا طرح آمایش آب را ارائه کند تا مشخص شود برای هر سرزمین چه برنامه ای داریم زیرا برخی مناطق مشکلات حادتری دارند .

لاریجانی با بیان اینکه کشاورزی و باغداری بخش هایی از کشور دچار خشکسالی و سرمازدگی شده است که منابعی برای آن ها در نظر گرفته شد اما تاکنون در همه مناطق این اعتبارات اختصاص داده نشده است، گفت: در شرایطی قرار داریم که فشار بین المللی بر کشور وارد می شود و مشکلات داخلی نیز داریم، وضعیت کشور از نظر اقتصادی به گونه ای است که باید جراحی هایی در آن انجام شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مزیت‎های شهرستان استهبان در بخش‏های مختلف لزوم کامل شدن زنجیره تولید را در بخش کشاورزی مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد که به عنوان مثال اگر کارخانه بسته بندی انجیر در استهبان بود؛ ارزش افزوده بیشتری حاصل می شد.

لاریجانی همچنین مزیت‎های فرهنگی و مذهبی استهبان را مد نظر قرار داده و بر لزوم حفظ آن تاکید کرد و گفت: زمانی که جامعه از نظر دینی سالم باشد مشکلات نیز سریعتر حل خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از نابسامانی های اجتماعی و اقتصادی ریشه در عدم تعهد دینی دارد، گفت: نکاتی در خصوص پیشرفت های استان مطرح شد اما برخی مشکلات باقی مانده است، مشکل کشور در زمینه آب مخصوصا در شهرهای مرکزی بسیار شدیدتر است، مشکل بی آبی جدی است و باید همه جانبه به آن نگاه کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: