• سه شنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-3680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دمیدن روحی تازه در کالبد سه خانه تاریخی شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از پیشرفت مرمت 3 خانه تاریخی در شیراز خبر داد و گفت این اقدام روحی تازه در کالبد این خانه های تاریخی می دمد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری گفت: کار مرمت خانه‌های محمدی‌نژاد و احمدزاده، تصمیم حقیقی و علمدار با پیشرفت خوبی ادامه دارد.

او اضافه کرد: خانه محمدی نژاد و احمدزاده مالک شخصی دارد اما در فهرست آثار تاریخی ثبت شده و با در نظر گرفتن 300 میلیون ریال اعتبار برای اولین بار مرمت می شود.

امیری در عین حال گفت: این اعتبار تنها برای مرمت پشت بام و شیرسرهای یکی از ضلع‌های بنا در نظر گرفته شده است و حدود 15 روز دیگر مرمت آن تمام می شود.

وی همچنین با اعلام در نظر گرفتن همین میزان اعتبار مشابه برای مرمت خانه تصمیم حقیقی عنوان کرد: این خانه قبلا توسط مالک به صورت غیر اصولی مرمت شده بود که مالک جدید آن تقاضای مرمت اصولی این بنا توسط میراث فرهنگی استان را ارائه داد و در بخش ازاره های سنگی، نماهای آسیب دیده حیاط و اورسی ها کار شروع شده و با پیشرفت فیزیکی 40 درصدی ادامه دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان از اختصاص اعتبار 500 میلیون ریالی برای مرمت خانه علمدار در منطقه بافت تاریخی شیراز نیز خبر داد و اضافه کرد: مرمت این خانه برای نخستین بار انجام می شود و تا کنون اجرای مجدد پشت بام و شیرسرهای آن به اتمام رسیده و در دیگر قسمت ها دارای پیشرفت فیزیکی 40 درصدی است .

امیری اکثر خانه های تاریخی بافت را نیازمند مرمت و احیاء دانست و خاطر نشان کرد: بافت تاریخی مرکز پویای گردشگری شهر است که با مرمت، احیا و تغییر کاربری بناهای آن به موزه و یا تاسیسات گردشگری، می توان توجه سرمایه گذارن به بافت تاریخی را جلب و امنیت و رشد گردشگری را در بافت گسترش داد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: