• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-9714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شورای شیراز:

لیست امید شورای شیراز امیدوارانه حرکت می‌کند/
باید به شعارهایمان پایبند باشیم

عضو شورای اسلامی شهر شیراز تاکید دارد که آنچه در خصوص عملکرد یکساله این شورا مطرح کرده هشدار و تذکر بوده نه وارد کردن اتهام و لیست امید همچنان امیدوارانه در مسیری شفاف به کار در شورای شیراز ادامه می‌دهد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی ناصری شنبه 24 شهریور در جمع خبرنگاران گفت: بی تردید هر از گاه باید به خودمان هشدار تهیم و تا وعده و شعارها را فراموش نکرده و در مسیر تحقق آنها گام برداریم.

بیست فروردین 97 نقطه آغاز تغییرات در شورای شیراز

او با دفاع از عملکردش در عمر یکساله شورای شیراز، در پاسخ به سئوالی پیرامون تغییر اعضای هیئت رئیسه 2 کمیسیون مهم این شورا گفت: احساس می کنم واکنش ها در شورای پنجم نسبت به بعضی اعضا از بیستم فروردین سال 97 و زمانی که موضوع انتقال کارخانه هایی نظیر پشم شیشه را مطرح و دنبال کردم آغاز شد.

ناصری گفت: تحلیل مسائل و ارائه گزارشی شفاف از رویدادهایی که در پارلمان شیراز حادث شده و می شود از وظایف خبرنگاران و روزنامه نگاران و رسانه ها است؛ قطعا مردم باید در جریان مسائل قرار داشته باشند.

او تصریح کرد: آنچه در خصوص تغییر در هیئت رئیسه شورا حادث شد را قانونی نمی دانستم و اگر واکنشی نشان دادم به این تغییرات بود؛ این موضوع را از طریق فرمانداری دنبال کردم که نتایج آن هم مشخص شد.

ناصری با تاکید براینکه به اصل شفافیت اعتقاد راسخ دارد؛ گفت: در مسیر شفافیت امور سال گذشته جلسات خبری را در جایگاه سخنگوی شورا دنبال کردم؛ در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز که مسئولیت آن را عهده دار بودم؛ تمام جلسات با حضور خبرنگاران برگزار شد که مهمترین گام در مسیر شفافیت محسوب می شود.

او اضافه کرد: لیست امید با شعارهایی به عرصه انتخابات وارد شد و مردم نیز با استقبال از همین شعارها به افراد درون این لیست رای دادند؛ اگر نتوانیم وفای به عهد داشته باشیم در حق مردم جفا کرده ایم؛ این خلف وعده همان حق الناس است.

ناصری با بیان اینکه همواره هرجا که نیاز به تذکری بوده؛ موضوع را مطرح کرده است؛ گفت: تنها در مواردی که مسئله شخصی است و طرح موضوع به اصل کار لطمه وارد کند؛ از حقم می گذرم اما از حق مردم به هیچ عنوان عدول نخواهم کرد.

او ضمن تصریح اینکه انتخابات اعضای هیئت رئیسه کمیسیون ها در سکوت رسانه ای برگزار شد؛ اگرچه مطالبی در فضای مجازی دست به دست شد؛ گفت: شخصا بر میثاقی که با مردم بسته ام هستم و با شفافیت کارم را ادامه خواهم داد.

ناصری گفت: از بیستم فروردین 97 شاهد وقوع تغییراتی در تعداد اعضای کمیسیون ها و هیئت رئیسه شورای شیراز بودیم، حال آنکه براساس قانون انتخاب این افراد برای یکسال انجام شده بود؛ لذا موضوع را از مسیر قانونی آن دنبال کرده و نتیجه هم گرفتم.

رییس سابق کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با ارائه گزارشی مبسوط از عملکرد یکسال گذشته این کمیسیون؛ تصویب و پیگیری بیش از 50 دستورکار توسط اعضای این کمیسیون را شاهدی بر تلاش گسترده در حوزه های تعریف شده دانست.

لزوم توسعه سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شیراز

او در بیان مهمترین اقدامات این کمیسیون، گفت: براساس شرح وظایف کمیسیون موضوع سلامت افراد و جامعه را به عنوان اولویتی مهم مد نظر قرار داده ایم و اقداماتی در این راستا دنبال شده است.  

ناصری گفت: هم اینک برای تکمیل سیستم جمع آوری فاضلاب شیراز نیازمند احداث 1200 کیلومتر خط انتقال و حداقل 2 تصفیه خانه هستیم و در کنار آن باید تصفیه خانه های لوکال را احداث کنیم.

او با بیان اینکه شیراز بیش از 2 میلیون نفر جمعیت دارد؛ گفت: در صورت تکمیل و راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 تنها امکان تصفیه فاضلاب تولیدی یک میلیون از شهروندان وجود دارد لذا احداث تصفیه خانه شماره 3 از ضرورت های شیراز به شمار می رود.

عضو شورای شیراز گفت: همزمان با تکمیل رینگ جمع آوری و انتقال فاضلاب باید طرح تصفیه خانه شماره 3 با جدیت دنبال شود تا در نهایت امکان جمع آوری بهداشتی و تصفیه فاضلاب برای 2 میلیون نفر جمعیت شهر شیراز فراهم شود.

ناصری با اشاره به استشمام بوی تعفن در نقاطی از شیراز، علت این موضوع را رها شدن فاضلاب در نقاطی از شهر به واسطه یکپارچه نبودن سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب دانست و گفت: باید امیدوار بود که طی 4 سال آینده شیراز به سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب مناسبی مجهز باشد.

او خاطرنشان کرد که برای رفع کاستی ها احداث تصفیه خانه های لوکال در مناطقی از شیراز در شورای شهر مطرح شده است، گفت: ایجاد تصفیه خانه های لوکال در قصردشت، کوی آزادگان، زیباشهر، قصر قمشه مد نظر شورا بوده و به زودی عملیات اجرایی تصفه خانه لوکال قصردشت آغاز می شود.

ناصری گفت: با احداث این تصفیه خانه هم از رها شدن بخشی از فاضلاب جمع آوری شده ممانعت خواهد شد، هم اینکه امکان آبیاری 200 هکتار از باغ های قصردشت فراهم می شود.

او در عین حال یکی از دلایل موثر بر فرونشست زمین در نقاطی از شیراز را اجرای سیستم های جمع آوری فاضلاب و خارج شدن چاه های جذبی دفع فاضلاب دانست و گفت: یکی از مسائل مهم مد نظر کمیسیون بررسی و پیگیری موضوع فرونشست دشت شیراز بوده است.

ناصری گفت: قطعا سیستم دفع فاضلاب کمک بسیار شایانی به سلامت شهر خواهد کرد اما جلوگیری از ورود آب به منابع زیرسطحی یکی از عوامل مهم و موثر در تشدید احتمال بروز فرونشست است؛ لذا در بخش هایی از شیراز باید همزمان با اجرای سیستم جمع آوری فاضلاب موضوع چاه های جذبی و کارکردهای آن را هم مد نظر داشت.

او خاطرنشان کرد که بیشترین میزان فرونشست یا احتمال فرونشست ها در دشت شیراز مربوط به بخش های شرقی و جنوب شرقی این منطقه است و انتقال آب های زیرسطحی و خارج شدن چاه های جذبی از مدار به واسطه اجرای طرح جمع آوری فاضلاب و ... بر این فرایند اثر گذار بوده است.

ناصری همچنین گفت: یکی از مسائل مهم بحث سد تنگ سرخ و ضرورت های احداث یا دلایل ممانعت از احداث آن محسوب می شود؛ متاسفانه تاکنون هیچ نشست یا کنگره ای علمی دارای خروجی موثر در موضوع سد تنگ سرخ در شیراز برگزار نشده است.

دفع پسماندها از مهمترین مسائل شیراز

او به پسماند و ضرورت ساماندهی شیوه های دفع پسماندها به عنوان یکی دیگر از اقدامات شاخص کمیسیون سلامت شورای شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: روزانه 1200 تن پسماند خانگی که 220 تن آن پسماند پلاستیکی، 7 تا 14 تن آن پسماند عفونی و بیمارستانی و 660 تن آن پسماند ساختمانی است در شیراز تولید می شود.

ناصری گفت: یکی از مهمترین مشکلات در موضوع پسماندها، دپوی پسماندهای ساختمانی است؛ شیراز امروز نیاز مبرمی به ایجاد یک کارخانه پردازش پسماندهای ساختمانی دارد.

او با بیان اینکه طرح تفضیلی مدیریت پسماند شیراز که مسائل مختلف از مرحله جمع آوری و تفکیک تا پس از دفن را مد نظر دارد، آماده شده؛ ادعا کرد که تهیه طرح تفضیلی مدیریت پسماند بر مبنای طرح جامع مدیریت شهری برای اولین بار در شیراز تدوین شده است.

احیاء سازمان موتوری شهرداری شیراز

ناصری یکی از مسائل مورد نظر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شیراز در یکسال گذشته را احیاء سازمان موتوری شهرداری دانست و گفت: این سازمان در گذشته وجود داشته و خدمات مطلوبی نیز ارائه می داده که بیشترین نمود این خدمات زمان حادثه برمشور دیده شده است.

او با بیان اینکه سازمان یاد شده بعد از تدوین و اعلام دستورالعملی از سوی وزارت کشور منحل شده است؛ گفت: سازمان موتوری تنها در شهرداری های شیراز و کرج منحل و ماشین آلات و تجهیزات آن بین سازمان ها و مناطق مختلف شهرداری توزیع شده است.

ناصری با اشاره به اهمیت مدیریت واحد در خصوص تجهیزات و ماشین آلات شهرداری ها، لزوم احیای این سازمان را یادآور شد و تاکید کرد که این مهم باید دنبال شود.

این عضو شورا، راه اندازی اولین مرکز توانمندسازی معتادان بعد از ترک اعتیاد، تلاش برای استانداردسازی تعداد نیروی انسانی آتش نشانی، پیش بینی تسهیلات برای آتش نشانان و خانواده آنان، پیگیری مشکلات آتش نشانان شهید در حادثه برمشور و دیگر حوادث، پیگیری موضوع احداث کانال مشترک خدمات شهری، بازدید از تمام شهرداری های مناطق و سازمان های تابعه شهرداری و ... از دیگر مسائل مد نظر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شیراز اعلام کرد.

انتقال کارخانه ها از شیراز یک الزام است

ناصری با تصریح اینکه انتقال کارخانه ها و صنایع آلاینده از کلانشهرها منجمله شیراز یک الزام قانونی محسوب می شود، گفت: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده و همراهی مسئولان ارشد استان و همراهی تمام بخش ها و افراد مرتبط، کارخانه ریشمک از شیراز منتقل شد.

عضو شورای شهر شیراز گفت: قطعا و براساس صورتجلسه های موجود و مطالب مطروحه در جلسه اسفند ماه سال 96 کارگروه کاهش آلاینده های هوای استان فارس، انتقال کارخانه پشم شیشه به خارج از شهر یک الزام است و باید انجام شود.

ناصری ابراز امیدواری کرد که کارخانه سیمان شیراز نیز تا پایان سال 98 و با همراهی مدیریت ارشد استان و مدیران کارخانه یاد شده، به محل جدید در خارج از شیراز منتقل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: