• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-10114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان آتش نشانی شیراز خواستار شد:

توجه بیشتر به رعایت اصول ایمنی در ساختمان سازی

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز خواستار توجه بیشتر سازندگان و بهره برداران به رعایت اصول ایمنی در ساختمان سازی هنگام ساخت و خرید شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدهادی قانع شنبه 24 شهریور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شاهد افزایش آتش سوزی در ساختمان‌های مختلف به دلیل رعایت نشدن موازین ایمنی هستیم، گفت: باید نگاه جامعه را نسبت به ساختمان سازی تغییر داد تا رعایت اصول ایمنی بر تزئینات ظاهری ترجیح داده شده و در اولویت قرار گیرد .

به گفته این فرمانده آتش نشانی عمده‌ترین دلایل بروز حریق و حادثه در ساختمان‌های بلند توجه نشدن به موارد اولیه ایمنی در ساخت و بی اعتنایی به ایمنی در بهره برداری و بی اطلاعی ساکنان این ساختمان‌ها نسبت به مسائل ایمنی محیط زندگی است .

او توصیه کرد: شهروندان هنگام خرید مسکن یا حتی ملک تجاری و اداری باید به مسائل ایمنی ساختمان توجه کرده و زمان بهره برداری هم به حفظ و نگهداشت وسایل ایمنی موجود در ساختمان توجه ویژه ای داشته باشند یا لااقل در مسیر ارتقاء آگاهی از نظر مشاوره‌ای کارشناسان بهره مند شوند .

رییس سازمان آتش نشانی شیراز با اشاره به ضعف سیستم های ایمنی در برخی ساختمان ها گفت: هنگام وقوع حوادث آتش سوزی در بعضی از ساختمان ها معمولا شهروندان به سرعت وقوع حادثه را اطلاع رسانی می کنند و آتش نشانان با تمام توان ماموریت خود را انجام می دهند اما موضوع مهم ضعف امکانات و سیستم های ایمنی و اطفای حریق و بی توجهی کارفرمایان به تجهیز ساختمان ها به این امکانات و دریافت تائیدیه از آتش نشانی است .

او با بیان اینکه مسائل ایمنی حتی جزئی ترین آنها امکان دارد موجب تاخیر در انجام عملیات امداد و نجات شود، گفت: البته در شیراز تعداد ساختمان‌های ایمن هم کم نیست .

رییس آتش نشانی شیراز افزود: هر ساختمان با کاربری های مختلف باید دارای امکانات، تمهیدات ایمنی و حفاظت در برابر حوادث و آتش سوزی باشد تا در زمان بروز حادثه، در درجه اول ساکنان و کارکنانی که لزوماً با اصول اولیه ایمنی و آتش نشانی آشنایی دارند از گسترش آن جلوگیری کنند، زیرا بسیاری از حوادث را می توان با آموزش و آگاه سازی در لحظات اولیه تحت کنترل درآورد و خسارت مالی و جانی را کاهش داد .

سیستم های اعلام و اطفاء حریق در ساختمان‌ها باید آماده به کار و فعال بوده و همه قسمت های ساختمان، پوشش دهی کامل اعلام و اطفاء حریق متناسب را دارا باشد. خاموش کننده‌های دستی در تمامی طبقات و با توجه به نوع و بار اشتعال هر طبقه، به تعداد کافی وجود داشته باشد ، کلیه متصرفین و نگهبانان نیز آموزش های ایمنی لازم شامل نحوه اطفاء حریق با خاموش کننده دستی و سیستم های اطفائی موجود را دیده باشند تا بتوانند در لحظات ابتدایی حریق اقدام به اطفاء آن نمایند .

قانع ادامه داد: در همه حوادث مربوط به آتش سوزی، سهل انگاری و بی اهمیت نگاشتن مقوله ایمنی به چشم می خورد و باید باور داشته باشیم حوادث، زائیده بی احتیاطی ها هستند. بنابراین می توان با رعایت اصول و توصیه های لازم جلوی بسیاری از حوادث را گرفت .

وی گفت: به متولیان ساخت و ساز ساختمان های بلند مرتبه توصیه ضروری می شود که در هنگام ساخت، اصول و استانداردهای لازم در جهت دسترسی خودروهای آتش نشانی بویژه خودروهای عملیاتی ویژه رعایت شود تا در هنگام آتش سوزی نقش بسزایی در راستای امدادرسانی برای نیروهای عملیاتی فراهم شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: