• یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-10414-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

معاون بهداشتي علوم پزشكي شيراز:

بازرسی‌ از واحدهای عرضه مواد غذایی ادامه دارد/
راه اندازی کمپین ارتقا ایمنی ترافیک در فارس

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بیان اینکه اقدامات و بازدیدهای ضربتي از واحدهاي غذایی و بهداشتی در سراسر استان ادامه دارد، گفت: بازديد و نظارت بر از اماكن توزيع مواد غذايي، فست‌فودها و برندهای موجود در کلانشهر شیراز هميشگي است و تعطیل نمی‌شود .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، عبدالرسول همتي يكشنبه ٢٥ شهريور در يك كنفرانس خبري بيان كرد: از ابتداي امسال تاكنون 107 هزار بازرسی از اماکن تهیه، تولید و عرضه محصولات غذایی و بهداشتی عمومي استان فارس انجام و منجر به تعطیلی 95 واحد متخلف شده است.

وی رعايت نکردن بهداشت فردي را مهمترین دلیل پلمب واحدهای متخلف عنوان و اضافه کرد: نزدیک به پنج هزار شکایت در سامانه 190 دانشگاه علوم پزشکی از ابتدای امسال تاکنون توسط شهروندان ثبت شده که بیشترین دلیل شکایات مربوط به فساد مواد غذایی و عدم رعايت بهداشت بوده است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: بعضی از صاحبان برندهای عرضه محصولات و موادغذایی و خوراکی معتقد بودند که هیچ‌کس قادر به جلوگیری از فعالیت آنها نیست و حتی از بازرسی اولیه هم ممانعت‌هایی از اقدامات ماموران بهداشت داشته و اجازه ورود به مغازه را نمی دادند.

همتی اضافه کرد: این موضوع باعث شد که برخورد جدی با واحدهای متخلف در دستور کار قرار گیرد تا دیگر صنف‌های فروش و توزیع مواد غذایی هم متوجه شوند که بازی با سلامت مردم شوخی‌بردار نیست.

وی با تاکید بر اینکه ماموران بهداشت محیط این دانشگاه تحت‌تاثير جوسازی‌ها قرار نگرفته و نمی‌گیرند، گفت: به زودی چند واحد دیگر تهیه و توزیع موادغذایی و بهداشتی متخلف نیز تعطیل خواهد شد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز ادامه داد: به بعضی از واحدهای توزیع بستنی و یک قنادی در فرهنگشهر نیز تذکر داده شد، اما با توجه به تلاش گردانندگان این اماکن برای نزدیک شدن واحدها و تولیدات آنها به استانداردهای مد نظر، از پلمب خودداری کردیم.

همتی با تاکید بر اینکه به دنبال نصب پلاكارد و جوسازی و هیاهو نيستيم، خاطرنشان کرد: به دنبال حفظ سلامت شهروندان با ارتقاء وضعیت سلامت و استانداردهای بهداشتی موادغذایی و محیط‌های عرضه کننده این محصولات هستیم.

وی همچنین با بیان اینکه بازرسي‌ها بر اساس ضرورت و گاهی هم مناسبتی است، گفت: در گذشته شايد این موضوع جدي گرفته نمی شد اما اکنون ماموران بهداشتی این دانشگاه پس از سه بار تذکر در صورت بی توجهی به تذکرات، واحد صنفی را تعطیل می‌کنند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنین به مرگ مشكوك كودك ١٠ ساله شيرازي اشاره و خاطرنشان كرد: پس از انتشار این گزارش در فضای مجازی، نمونه‌برداری از واحد فست‌فودی مربوطه انجام شد؛ گوشت استفاده شده سالم بود هرچند این امکان وجود دارد که در زمان عرضه کالا گوشت ناسالم استفاده شده باشد؛ اکنون هم هیچ اطلاعی از نتایج آزمایش‌های انجام شده توسط پزشکی قانونی نداریم.

وی همچنین به اجرای "كمپين ارتقا ايمني ترافيك ماه پاياني تابستان" هم اشاره و در این باره عنوان کرد: در سال‌هاي اخير روند آمار قربانيان حوادث ترافیکی در كشور نه تنها كمتر نشده كه سير صعودي داشته است. سالانه نزديك به ٢١ هزار نفر در حوادث ترافيكي جان خود را از دست می‌دهند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بیان اینکه نيازمند اطلاع‌رساني و راه‌اندازي كمپين‌هايي براي كاهش اين آمار هستيم، ادامه داد: حوادث ترافيكي به لحاظ بار درماني در كشور رتبه سوم خود را به خود اختصاص داده است .

همتی خاطرنشان کرد: اگر 10 علت اصلي مرگ‌ومیر گروه سني 19 تا 29 ساله‌ها بررسی شود، مشاهده خواهیم کرد که سوانح ترافيكي رتبه اول را در فوت جوانان به خود اختصاص مي‌دهد .

وی اضافه کرد: معمولا در شهریور ماه استقبال براي سفر زياد است و به همین میزان حوادث جاده‌اي نیز نسبت به سایر ماه‌ها از افزایش بیشتری برخوردار است.لذا اگر امداد جاده‌ای را كنترل نكنيم مانند اين خواهد بود كه يك ايام نوروز ديگر را ساماندهي كنيم .

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنین به کاهش 6.4 درصدی سوانح جاده‌ای در نوروز 97 در فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره و خاطرنشان كرد: برخلاف کاهش سوانح جاده‌ای اما فوتي‌هاي درون شهري 7.1 درصد نسبت به مدت مشابه افزايش داشت .

همتی یادآور شد: با توجه به اينكه بروز 60 درصد از تصادفات كه منجر به فوت مي‌شود در فاصله 30 كيلومتري شهرهاي مقصد رخ مي‌دهد، لذا كمپين "ارتفای ايمني ترافيك ماه پاياني تابستان" بيشتر در اين فاصله انجام خواهد شد .

شمس، مديرگروه سلامت محيط دانشگاه علوم پزشكي شيراز نیز در ادامه این نشست به بازدیدهای مستمر واحدهای بهداشتی این دانشگاه اشاره و عنوان کرد: به طور مرتب پايش جوش شيرين براي استفاده در نان‌ها انجام مي‌شود اما تاكنون گزارشي مبني بر وجود جوش شيرين در نانوايي‌ها درسال ٩٧ اعلام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه انتظار داريم كه خود مردم به عنوان بازرس در كنار ما باشند، افزود: در ایام محرم بیشترین شیوه نظارتی ما با همکاری متولیان مساجد، تکایا و حسینه‌ها خواهد بود که در این رابطه مردم نیز می‌توانند به ما کمک کنند .

مديرگروه سلامت محيط دانشگاه علوم پزشكي شيراز یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در توزيع يا پخت‌هاي متمركز نظارت دارد كه بسيار گسترده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: