• شنبه ۱۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-1976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری سمینار گفت و گوی پزشکی با محوریت ام اس در جهرم/
کاهش سن ابتلا به ام اس تا زیر 18 سال

سمینار یک روزه گفت و گوی پزشکی "MED TALK" با محوریت بیماری ام اس و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سمینار یکروزه گفت و گوی پزشکی امروز ۱۴ مهر با حضور نایب رئیس انجمن ام‌اس ایران، معاونین، اساتید و دانشجویان دانشگاه و مدیر انجمن ام‌اس شهرستان جهرم با محوریت بیماری ام‌اس در سالن شهید قادری دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد .

معاون پژوهشی و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این خصوص گفت: هدف از برگزاری این سمینار، آشنایی دانشجویان با مفاخر علمی و تازه‌های پزشکی در زمینه‌های تخصصی و ایجاد انگیزه و ایده‌های پژوهشی و علمی در دانشجویان و اساتید است .

کاووس صلح‌جو برقراری تعامل و ارتباط دانشجویان و اساتید دانشگاه با مراکز علمی و تحقیقاتی دیگر موسسات و دانشگاه‌ها را از دیگر دلایل برگزاری این سمینار عنوان و اضافه کرد: حضور افراد پر افتخاری چون دکتر محمدعلی صحرائیان و برگزاری این چنین سمینارهایی می‌تواند در بحث پژوهشی و تحقیقاتی کمک بسیار خوبی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه در زمینه پویاترشدن تحقیقات پژوهشی باشد .

محمد علی صحرائیان، نایب رئیس انجمن ام‌اس ایران با اشاره به شیوع ام‌اس در ایران گفت: با توجه به تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، ریسک شیوع ام‌اس در ایران متوسط است، اما در چند سال اخیر با توجه به تغییر شرایط محیطی و نوع تغذیه افراد آمار افزایش بیماران ام‌اس جهشی رو به بالا داشته است .

وی محیط و ژنتیک را دو فاکتور مهم در ابتلا به بیماری ام‌اس دانست و بیان کرد: شهرنشینی، زندگی آپارتمانی، آلایندگی های محیطی و نوع تغذیه از عوامل محیطی است که سیستم ایمنی فرد را تحریک و تاثیر زیادی در مبتلا شدن فرد به بیماری ام‌اس دارد .

به گفته وی استعمال سیگار، ریسک ابتلا به بیماری ام‌اس را افزایش می‌دهد و یکی از اهرم‌های مبارزه با بیماری‌های خودایمنی و ام‌اس، نکشیدن سیگار است .

این متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ ام‌اس گفت: ریسک بیماری ام‌اس در افراد سیگاری که یکی از اعضای خانوادشان مبتلا به این بیماری باشد بسیار زیاد است.

صحرائیان نقش تغذیه را در ابتلا به بیماری ام اس مهم دانست و تاکید کرد: متاسفانه سن ابتلا به ام‌اس در ایران به زیر ۱ ٨ سال و به نوجوانان رسیده است و خانواده‌ها به خصوص آنهایی که دارای بیمار ام‌اس هستند باید ویتامین D خود و فرزندانشان را چک و در سطح نرمال نگه دارند .

گفتنی است این سمینار علمی توسط کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: