• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون رئيس جمهور:

هنر حافظ زبانی برای بیان اندیشه‌هایی بدیع بود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، هنر شاعری حافظ را زبانی برای بیان اندیشه‌های ناب و بدیع آن شاعر بلند آوازه دانست.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی اصغر مونسان شامگاه پنجشنبه 19 مهر در بیست و سومین یادروز حافظ در جوار آرامگاه خواجه اهل راز، لسان‌الغیب شیرازی، گفت: غزل‌های حافظ راهی برای بیان اندیشه‌ها با زبانی تاثیرگذار بوده است.

مونسان اضافه کرد: هنر حافظ در غزل پیوند عینی جامعه و نوعی بدیع از معنا و لفظ در ادبیات فارسی به شمار می‌رود چراکه سخن او هم عاشقانه و هم عارفانه است، پس حافظ شعری نو آفرید.

او یادروز حافظ را فرصتی بی‌بدیل برای تامل در اندیشه‌های ژرف حافظ برشمرد و گفت: این فرصت و نشستن در میان حافظ‌پژوهان و حافظ‌شناسان به ما امکان می‌دهد تا دریچه عقل و دل را  بر تفکر حافظ بگشائیم و ریزه‌خوار سفره معرفت و عشق شویم .

مونسان با اشاره به ارادت گوته به حافظ افزود: گوته خود را مرهون حافظ می‌داند و می‌گوید که هرکس یک بار حافظ را بشناسد در کل زندگی از حافظ دست برنمی‌دارد چراکه حافظ، شاعری آزاداندیش و وارسته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنايع دستي و گردشگري گفت: اشعار حافظ از دل برآمده و بر دل می‌نشیند نه تنها بر دل مردم ایران بلکه بر دل همه اشعار جهان خوش نشسته است .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، بیست و دومین یادروز حافظ شامگاه پنجشنبه 19 مهر در جوار آرامگاه لسان‌الغیب برگزار و در انتهای مراسم  از 2 کتاب رونمایی شد که یکی از این کتابها؛ دانشنامه جامع حافظ تالیف بهاءالدین خرمشاهی و دیگری این کیمیای هستی، شامل نوشته‌ها و گفته‌های محمدرضا شفیعی کدکنی بود.

دانشنامه حافظ، یک اثر چهار جلدی مشتمل بر ٢ هزار و ٦٥٠ صفحه است که ١٥٠ نفر از پژوهشگران مقاله های این کتاب را تالیف کرده‌اند و بیش از یک هزار و ٨٠٠ مقاله در این کتاب نوشته شده است و با توجه به اینکه قبل از این دانشنامه ای در باره حافظ نداشتیم، این کتاب بسیار با اهمیت است .

همچنین کتاب 'این کیمیای هستی' شامل متن نوشته ها و گفته‌های دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی است و در قالب سه جلد به چاپ رسیده و با مجموعه یک جلدی پیشین از همین استاد و با همین نام متفاوت است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: