• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-8074-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

آغاز طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی در فارس

چهارمین طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی فارس به صورت نمادین و در روستای مهریان بخش رزقان آغاز شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس شنبه 21 مهر در آیین آغاز چهارمین طرح آمارگیری ویژگی‌های روستایی در فارس، گفت: در این طرح آمارگیران ویژگی‌های مسکن روستایی 15 هزار و 600 واحد را ثبت می‌کنند .

عنایت الله رحیمی افزود: روستا کانون کار و تامین معیشت و تولید بشمار می‌رود اما تداوم روند خشکسالی در استان فارس موجب شده این ویژگی روستایی قدری دچار تغییر شده و برخی از روستاییان به مناطق شهری و کلان شهرها مهاجرت کنند .

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس اضافه کرد: هر چند خدمات قابل توجهی از سوی دولت و بنیاد مسکن و به برکت نظام اسلامی در روستاها ارائه و زیرساخت‌های توسعه تامین شده است اما همچنان حجم محرومیت‌ها در مناطق روستایی بالاست .

رحیمی با بیان برخی از شاخص‌های توسعه درمناطق روستایی افزود: توسعه معابر روستایی، آسفالت و زیرسازی خیابان‌ها و کوچه‌ها، گسترش خدمات آب و برق و گاز و مخابرات، تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و تامین مسکن روستایی بخشی از خدمات زیر بنایی محسوب می‌شود که با مشارکت روستاییان و با تلاش دولت در مناطق روستایی تامین شده است .

وی آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی را از موارد مهم در ارائه خدمات بهتر به روستاییان و شتاب بخشی به روند عمران و توسعه روستایی دانست.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز با بیان اینکه 55 درصد واحدهای مسکونی روستایی در فارس بهسازی یا مقاوم سازی شده است، این میزان را 8 درصد بالاتر از متوسط کشوری ارزیابی کرد .

عطاءالله زمانی گفت: همزمان با آغاز اجرای طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی، 268 هزار و 642 سند روستایی نیز به اهالی روستای مهریان اعطا می‌شود .

وی اعطای اسناد روستایی را هویت بخشی به روستا و زمینه ساز قانونمند شدن معاملات در روستاها قلمداد و اضافه کرد: طرح هادی در تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان فارس اجرایی شده است .

زمانی اجرای این طرح را موثر در زمینه بررسی چگونگی کارکرد تسهیلات اعطایی و دریافت اطلاعات دقیق از مسکن روستایی دانست و گفت: بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی، ارزیابی تغییرات هزینه احداث مسکن روستایی، نقش وام‌های طرح ویژه و تغییرات آن در تامین این هزینه‌ها، شناخت وضعیت آبادی‌ها از نظر بافت مسکونی، نحوه گسترش و الگوهای استفاده از مصالح ساختمانی از مواردی است که در تحلیل آماری این طرح به دست می‌آید .

به گزارش ایسنا، چهارمین طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی همزمان با سراسر کشور در فارس آغاز شده و به مدت یکماه تا تاریخ 21 آبان ادامه  دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: