• سه شنبه ۱ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون سازمان مديريت و برنامه‌ريزي فارس:

ارائه آمار مستند از ايجاد رانت جلوگيري مي‌كند

معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي فارس تاكيد كرد كه ارائه آمار بر اساس مستندات صحيح مانع از بروز شايعات مي‌شود و از ايجاد رانت جلوگيري مي‌كند .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، عبدالحميد سنگي سه‌شنبه يكم آبان ماه در يك كنفرانس خبري كه به مناسبت روز آمار و برنامه‌ريزي برگزار شد، صحت اطلاعات را يكي از اركان مهم ارائه آمارهاي رسمي دانست و گفت: پاسخگويي، شفافيت و ارائه آمارهاي رسمي از ويژگي‌هاي يك دولت خوب است تا بدين طريق سرمايه اجتماعي را تقويت و حوزه اقتصاد را رونق دهد .

وي افزود: زماني كه آمارهاي رسمي در خصوص رشد اقتصادي، نرخ بيكاري، ارزش افزوده و...مشخص باشد، سياستگذار مي‌داند كه درباره چيزي قرار است تصميم‌گيري كند.

سنگي با بيان اينكه معتقديم آمارهاي خوب، دولت را كارآمد مي‌کند، دسترسي برابر همه مردم به آمار و اطلاعات و اخلاق حرفه‌اي را از مهمترين مولفه‌هاي آمار و مستندهاي مردمي عنوان كرد.

وي که تاکید دارد اگر آمار سنگ بناي تصميم‌گيري قرار گيرد شاهد اتفاقات مطلوب در اجراي برنامه‌ها خواهيم بود، ماموران آمارگیری را سفیران توسعه و برنامه ریزی دانست و گفت:  مركز آمار ايران، تنها مرجع اعلام آمارهاي كشور است اما وقتي آمارهاي متعدد از درگاه‌هاي مختلف ارائه شود مردم بي‌اعتماد خواهند شد .

سنگي با بيان اينكه كسي مرجع اعلام آمار است كه هيچ نفع و ضرري در اعلام آمار ندارد، بر پرهيز از موازي كاري اعلام آمارهاي رسمي كشور توسط مراجع مختلف تاكيد كرد و گفت: اجازه ندهيم كه سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي نسبت به مرجع رسمي اعلام آمار تضعيف شود .

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه براي محاسبه نرخ بيكاري روش‌هاي متعددي در مراكز آمار وجود دارد، به آخرين نرخ بيكاري استان فارس كه در بهار امسال منتشر شده هم اشاره و با بيان اينكه نرخ بيكاري استان در اين فصل به  ٩.٩ درصد و نرخ مشاركت اجتماعي به ٤٤ درصد رسيد، گفت: ميانگين نرخ بيكاري و مشاركت كشور در اين مدت به ترتيب ١٢.١ درصد و ٤١.١ درصد گزارش شده است .

معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي فارس با بيان اينكه نرخ مشاركت اقتصادي در ايران نسبت به ديگر كشورها ٢٠ درصد پايين‌تر است، يادآور شد: مركز آمار به دنبال نوين سازي نظام آماري در سطح ريز داده‌ها است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: