• شنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-874-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

معاون اقتصادي و محاسبات ملی مرکز آمار:

نیازمند قانون برای ساماندهی نظام آماری هستیم

معاون اقتصادي و محاسبات ملی مرکز آمار ایران با بیان اینکه موازي کاري در اعلام آمار، اعتماد جامعه را نسبت به آمارهاي موجود کاهش می‌دهد، تاکید کرد: باید به دنبال داشتن یک قانون براي کل نظام آماري کشور باشیم که در آن قانون، بحث یکپارچگی، حذف موازي کاري و بحث مهم ضمانت حقوقی دنبال شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، جواد حسین‌زاده شنبه 5 آبان در نشست کارکنان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزي استان فارس در شیراز یکی از مباحث نظام آماري را موازي کاري برشمرد و اضافه کرد: در مدرن سازي، با موضوع موازي کاري بسیار جدي برخورد می‌شود؛  موازي‌کاري باعث اتلاف منابع شده و مشکلات جدي و تخریب سرمایه اجتماعی را به دنبال دارد.

معاون اقتصادي و محاسبات ملی مرکز آمار ایران ادامه داد: یکی از مواردي که در آن موازي کاري انجام می‌شود بحث تولید آمارهاي رسمی است که این مسئله صدمات و مشکلات جدي براي کشور ایجاد کرده است.

حسین‌زاده با بیان اینکه امروز در نظام‌هاي مدرن دنیا قسمت عمده از اطلاعات از آمارهاي ثبتی مبناي تجمیع می‌شود، گفت: یکی از مسائل جدي قانون مرکز آمار ایران این است که اگر کسی با مرکز آمار همکاري نکند ضمانت قانونی براي برخورد وجود ندارد در حالی که در قوانین کشورهاي پیشرفته در حوزه آمار، اگر با آمارگیر و سازمان ملی آمار همکاري انجام نشود، عواقب حقوقی و جریمه‌هاي نقدي براي افراد غیر پاسخگو وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مدرن سازي در نظام آماري را ایجاد توانایی در تولید محصولات با کیفیت، مقرون به صرفه همراه با صرف زمان کمتر دانست و گفت: این بدان معناست که ما نیز به دنبال این هستیم که آماري را تولید کنیم که کیفی و مقرون به صرفه باشد.

معاون مرکز آمار ایران به انجام سرشماري عمومی سال 95 در کشور اشاره کرد و افزود: این سرشماری از نظر تکمیل اینترنتی اطلاعات یک رکورد جهانی داشت که نشان می‌دهد که مردم به نظام آماري، مرکز آمار و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزي اعتماد دارند و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هاي لازم نیز براي انجام کاري در این وسعت وجود دارد.

حسین‌زاده ادامه داد: در بحث شاخص‌هاي واحد بعضا دو یا سه عدد در کشور اعلام می‌شود که به‌رغم اینکه بیش از 2 برابر در این حوزه براي یک محصول واحد (آمار) هزینه می‌کنیم اما مطلوبیتی که در جامعه ایجاد می‌شود کمتر از تولید این محصول توسط یک مجموعه است و نشان می‌دهد به بهره‌وري توجه چندانی نداشته‌ایم.

معاون مرکز آمار ایران یادآور شد: از سال 2010 موضوع مدرنیزاسیون در نظام آماري کشورها جدي شد و هرچه از آن سال می‌گذرد شکاف بین ما و نظام آماري مطلوب دنیا بیشتر می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: