• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

پوشش حمایتی برای بیماران روانی لازم است/
جوامع شاد تعداد بیمار روانی کمتری دارند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر لزوم پیش ‌بینی و ایجاد پوشش حمایتی ویژه برای مبتلایان به بیماری‌های روانی در ایران تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی بهادر دوشنبه 7 آبان در یک کنفرانس خبری که به مناسبت هفته بهداشت روان برگزار شده بود، گفت: هم اینکه مبتلایان به بیماری‌های روانی مزمن تنها برای چند ماه تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند، گفت: ایجاد و استمرار پوشش حمایتی برای بیماران روانی خصوصا کسانیکه در مراکز درمانی بستری هستند از سوی نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های شغلی و تحصیلی و نبود شادی در جامعه می‌تواند در بروز، شیوع و تشدید بیماری‌های روانی موثر باشد، گفت: تولید ناخالص ملی در هر کشوری ارتباط مستقیم با تعداد بیماران روانی دارد؛ جوامع با رفاه بیشتر و شاد و امن، تعداد بیماران روانی کمتر است.

بهادر با اشاره به وجود بیش از 100 بیمار مزمن روانی در مراکز تحت پوشش علوم پزشکی شیراز، این موضوع را از مشکلات ارائه خدمات به این دسته از بیماران عنوان و اضافه کرد: در مراکز درمان بیماری ‌های روانی تحت پوشش علوم پزشکی شیراز بیمارانی حضور دارند که سال‌ها از بستری شدنشان می‌گذرد و این مراکز به خوابگاه آنان تبدیل شده است.

وی تاکید کرد که اگر پوشش حمایتی مناسب و مستمری برای بیماران روانی مزمن ایجاد شود، امکان ارائه خدمات به بیماران روانی حاد، فراهم خواهد شد.

بهادر با اشاره به حضور کارشناسان بهداشت و سلامت روان در مراکز تحت پوشش این دانشگاه برای شناسایی و رفع مشکلات مراجعه کنندگان، گفت: در دنیا برای شناسایی بیماران روانی هزینه زیادی انجام می ‌شود زیرا بیماری روانی طیف گسترده‌ای را از یک افسردگی چند ساعته تا بیماران لاعلاج و مزمن روانی را شامل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد که سلامت جامع و کامل شامل سلامت جسمی، روانی و اجتماعی است و انسان باید تمام جنبه‌های سلامت را دارا باشد تا انسانی سالم محسوب شود.

به گزارش ایسنا، از 18 تا 24 آبان به عنوان هفته سلامت روان نامگزاری شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: