• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-2276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

بیش از ۷۴ درصد دیابتی‌های موردانتظار فارس شناسائی شده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در فارس، بیش از ۷۴ درصد از بیماران مورد انتظار مبتلا به دیابت در این استان شناسایی شده‌اند، گفت: این یک دست آورد بزرگ در زمینه مهار و مراقبت دیابت است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، دکتر علی بهادر، طی پیامی به مناسبت هفته دیابت، این بیماری را از بزرگترین اپیدمی ‌های تاریخ دانست.

او در این پیام اعلام کرد:

"طی سال های اخیر، صنعتی شدن جوامع و تغییر سبک زندگی، موجب افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان شده، به طوری که این بیماری را به یکی از بزرگترین اپیدمی های تاریخ تبدیل کرده است .

با توجه به اهمیت پیشگیری از گسترش این بیماری، کشور ایران نیز در چارچوب اهداف سازمان جهانی بهداشت، متعهد گردیده که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال ۱۴۰۴ میلادی متوقف ساخته و این هدف را در قالب برنامه های مراقبت ادغام یافته دیابت پیگیری کند.

بر این اساس، سه حوزه اصلی ارائه خدمات در زمینه دیابت در سیستم سلامت تعریف شده که شامل پیشگیری از بروز دیابت، شناسایی به موقع و مدیریت دیابت است.

در استان فارس، در حوزه پیشگیری، سند استانی دیابت تدوین و اجرا گردیده است. این سند مبتنی بر اهداف سند کشوری و با همکاری ادارات و سازمان های ذیربط و به منظور ایجاد زیرساخت های لازم، در راستای کاهش عوامل خطر و پیشگیری از بروز این بیماری طراحی گردیده است .

در حوزه شناسایی نیز، در قالب مراقبت های ادغام یافته، تا کنون ۷۴.۵ درصد بیماران موردانتظار شناسایی و تحت مراقبت خدمات پزشک خانواده قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که طبق آمارهای جهانی، ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به دیابت همواره شناسایی نشده اند و از بیماری خود بی اطلاعند که این عدد از ۷۰ درصد در کشورهای آفریقایی تا ۳۷ درصد در کشورهای اروپایی متغیر است .

اما هدف مهمتری که دنبال می شود، ارتقای خدمات در راستای درمان مناسب و کاهش بروز عوارض می باشد که از طریق برنامه هایی همچون توانمندسازی تیم ارائه خدمات اعم از پزشک خانواده، بهورز و مراقب سلامت، تقویت نظام ارجاع به سطوح تخصصی، تجهیز مراکز و آموزش بیماران و خانواده دنبال می شود .

همگام با خدمات مذکور، اطلاع رسانی و حساس سازی در زمینه اهمیت بیماری دیابت، همزمان با هفته ملی دیابت، از نوزهم تا بیست و پنجم آبان، در قالب برنامه های فرهنگی، آموزشی، غربالگری و ارائه خدمات مراقبتی در سطح تمامی مناطق روستایی و شهری انجام خواهد شد.

با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع دو بر عهده دارند، به همین جهت شعار روز جهانی دیابت برای دو سال متوالی «دیابت و خانواده» انتخاب شده که لازم است ارتقای آگاهی خانواده ها در پیشگیری و مراقبت از دیابت به عنوان یکی از اهداف مهم، مورد توجه قرار گیرد . "


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: