• شنبه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-6414-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان فضای سبز شیراز خبر داد:

تشکیل کمیته شناسایی درختان خطرآفرین در شیراز

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز گفت: کمیته شناسایی درختان خطرآفرین در شیراز تشکیل شده است .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، جهانبخش میرزاوند، شنبه 19 آبان در جمع خبرنگاران و با اشاره به حادثه سقوط یک درخت و مصدوم شدن یک عابر پیاده در شیراز، گفت: با توجه به احتمال تکرار چنین حوادثی به دلیل وجود درختان فرسوده یا آفت زده، کمیته شناسایی درختان خطرآفرین تشکیل شده است .

او گفت: مسئولان فضای سبزشهری مناطق یازدهگانه شهرد‌‌‌‌‌‌اری شیراز مکلف شد‌‌‌‌‌‌ه‌اند‌ معابر اصلی و فرعی شهر را بررسی و د‌‌‌‌‌‌رختانی که احتمال سقوط آن‌ها وجود‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌ را شناسایی کنند‌‌‌‌‌‌ .

میرزاوند خاطرنشان کرد که بعد از شناسایی درختان خطرآفرین، تا حد امکان این درختان حفظ شده و تنها از خطر سقوط و شکستن آنها جلوگیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر هیچ راهی برای حفظ درختان وجود نداشته باشد، بعد از طرح موضوع در کمیسیون ماده 7 و اخذ موافقت لازم، در فصل زمستان اقدام به قطع این گونه درختان خطرآفرین خواهیم کرد.

میرزاوند با تصریح اینکه به جای هر درخت قطع شده، نهالی کاشته خواهد شد، گفت: هم اینک 80 اصله د‌‌‌‌‌‌رخت که احتمال فروافتاد‌‌‌‌‌‌ن آن‌ها وجود‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ر بولوار مد‌‌‌‌‌‌رس و تعد‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ی هم د‌‌‌‌‌‌ر خیابان قصرد‌‌‌‌‌‌شت شناسایی شد‌‌‌‌‌‌ه اما تلاش ما حفظ این درختان است.

او آفت زدگی را یکی از عوامل موثر بر سقوط درختان در شیراز دانست و تاکید کرد که درمان درختان آفت زده و دفع آفات نباتی از دیگر اقدامات مد نظر شهرداری است.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبزشهری شهرد‌‌‌‌‌‌اری شیراز همچنین گفت: علت وقوع حادثه ‌ی سقوط درخت که در روزهای اخیر رخ داد و موجب مصدومیت یک شهروند شد، علت اصلی سست شدن ریشه و پوسیدگی درخت بود.

وی د‌‌‌‌‌‌ر خصوص عوامل بروز چنین اتفاقاتی، بیان کرد‌‌‌‌‌‌: علت سقوط د‌‌‌‌‌‌رختان به چند‌‌‌‌‌‌ عامل بستگی د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌ که یکی از اصلی‌ترین این عوامل، سستی ریشه آن‌هاست. در زمان کاشت این درختان، محدوده قصردشت خاکی بود و به همین دلیل آب به دل زمین نفوذ کرده و سفره زیرزمینی آب هم وجود داشت؛ لذا درختان ریشه خود را برای یافتن آب به عمق زمین نفوذ می ‌دادند.

میرزاوند گفت: با تبدیل این محدوده ‌های باغی و زراعی به خیابان و محوطه مسکونی و توسعه شهرها از یک سو و از طرف دیگر به دلیل کاهش نزولات جوی و وقوع خشکسالی، ریشه گیاهان به جای رفتن به عمق در سطح زمین رشد می‌کند.

این مقام مسئول گفت: ایجاد کانال‌های تاسیسات شهری و برخی فعالیت‌های عمرانی توسط شرکت‌ها و سازمان‌های خدمت رسان، باعث قطع ریشه برخی درختان قدیمی در محدوده‌های قصردشت و مدرس شده و استقامت آنها را کم کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: