• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-376-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

جامعه شناس و مدرس طرح اتاف:

ارزیابی تأثیرات پروژه‌ها باید به الزام و خواست عمومی بدل شود

یک جامعه شناس با بیان اینکه ارزیابی تاثیرات پروژه‌های مختلف، در ایجاد تصویر روشن از دولت برای ملت و از ملت برای دولت فراهم می‌کند، اهمیت الزام تمام بخش‌ها به انجام ارزیابی تاثیرات اجتماعی فرهنگی پروژه‌ها را یادآور شد و تاکید کرد که این مهم باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، فردین علیخواه، در کارگاه آموزشی طرح ارزیابی تاثیرات اجتماعی فرهنگی پروژه‌ها -اتاف- که به همت جهاددانشگاهی فارس برگزار شد،  با تاکید بر اینکه هر پروژه فارغ از محل اجرا و حجم و وسعت آن، باید یک گزارش ارزیابی تأثیر اجتماعی داشته باشد، افزود: حدود هفت سال پیش به اتفاق جمعی از همکاران دانشگاهی و با حمایت بعضی از مدیران معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مطالعه طرح اتاف یا آنچه که برخی آنرا پیوست اجتماعی-فرهنگی می‌نامند را آغاز کردیم .

این جامعه شناس و مدرس طرح اتاف ادامه داد: با تلاش این مجموعه، در سال 87 شهردار وقت تهران، تمام بخش‌ها و توابع تحت مدیریت خود را ملزم به تهیه پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی برای پروژه‌های شهری کردد .

علیخواه با بیان اینکه این روند هر چند با کم لطفی برخی مدیران و معاونت‌ها مواجه شد  اما همچنان تداوم داشته، گفت: خوشبختانه دیگر لازم نیست تا همچون سال‌های آغازین تلاش شود اصل ایده مورد پذیرش قرار گیرد .

وی اضافه کرد: در این راستا اقدامات مناسبی برای تبدیل این ایده به عمل انجام شد که آموزش نیروی انسانی، انتشار کتب و مقالات کلیدی مرتبط، دعوت از متخصصان شناخته شده بین‌المللی به ایران و تصویب آئین‌نامه اتاف از آن جمله  آنهاست .

این جامعه شناس هدف از ارزیابی تأثیرات اجتماعی معروف به پیوست‌های اجتماعی پروژه‌ها، اطلاع از آثار اجتماعی یک پروژه پیش از وقوع آن دانست و عنوان کرد: تیم ارزیابی آثار اجتماعی برای مجری یک پروژه پیش‌بینی می‌کند که در حین ساخت و پس از بهره‌برداری از آن کدام آثار اجتماعی رخ خواهد داد.

علیخواه ادامه داد: این پیش‌بینی به مجری کمک می‌کند تا قبل از وقوع آثار ناگوار، برای آنها تمهیداتی بیندیشد،لذا موضوع هم بسیار ساده و هم بسیار پیچیده است.

وی به آشنا کردن مجری با محیط اجتماعی به عنوان یکی از اهداف اجرای طرح اتاف اشاره و در این باره نیز عنوان کرد: روشن است که مجری هر پروژه‌ای نخست باید اطلاعاتی درباره محیط اجتماعی که قرار است در آن پروژه اجرایی شود بدست آورد. فقدان آمار و اطلاعات اجتماعی این زمینه را فراهم می‌آورد که پروژه به طور مداوم در معرض مخاطره باشد.

جامعه شناس و مدرس طرح اتاف افزود: برای مثال ساخت کلیسا در محله‌ای که بیشتر ساکنان آن مسلمانند یا بر عکس ساخت مسجد در محله‌ای که بیشتر ساکنان آن مسیحی‌اند به عدم استفاده و اقبال از پروژه پس از بهره‌برداری منجر خواهد شد.

علیخواه با اشاره به جلوگیری از اتلاف منابع با اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: خروجی مطالعات ارزیابی تأثیر اجتماعی می‌تواند از اتلاف منابع ملی و یا منابع مربوط به بخش خصوصی جلوگیری کند. یکی از وظایف یک ارزیاب اجتماعی بررسی گزینه عدم اجرای (NO-Action) در پروژه‌هاست. در مواردی که ارزیاب به این نتیجه دست یابد که یک پروژه شهری پس از بهره‌برداری هیچ استفاده کننده‌ای نخواهد داشت یا اینکه هزینه‌ای چند برابر به اجتماع تحمیل خواهد کرد با اعلام آن به تصمیم گیران می‌تواند از صرف و اتلاف هزینه ممانعت به عمل آورد .

وی تقویت سرمایه اجتماعی و در راس آن اعتماد را از مهمترین شاخص‌های اجرای طرح اتاف دانست و گفت:  اعتماد می‌تواند در سطح  افراد جامعه از یکطرف و بین آنان و سازمان‌های رسمی شکل گیرد. انجام ارزیابی‌های اجتماعی به تقویت سرمایه اجتماعی و به تعبیر روشن‌تر اعتماد بین مردم و سازمان‌های رسمی منجر شود .

جامعه شناس و مدرس طرح اتاف یاداور شد: سازمان‌های رسمی با انجام ارزیابی تأثیر اجتماعی نشان می‌دهند که دغدغه آنرا دارند که کمترین صدمه به اجتماع وارد شود. آنها تلاش می‌کنند با مراجعه متعدد به اجتماع، نیازها و خواسته‌های آنرا بررسی و در پروژه مورد ملاحظه قرار دهند. این امر در نهایت تقویت کننده اعتماد اجتماعی و سرمایه اجتماعی سازمانی خواهد بود.

علیخواه همچنین تحقق مسئولیت پذیری اجتماعی را از دیگر مزایای این طرح ذکر و اظهار کرد: در دنیای امروز یکی از شاخص‌های سنجش مسئولیت پذیری شرکت‌ها، میزان توجه آنها به محیط زیست و محیط اجتماعی است. استانداردهای مختلفی در این خصوص تعریف شده و شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا در عمل به این استانداردها پایبند باشند.

به گزارش ایسنا، کارگاه دو روزه طرح ارزیابی تاثیرات اجتماعی فرهنگی پروژه‌ها -اتاف- به همت جهاددانشگاهی فارس و با همکاری شهرداری شیراز، برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: