• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-476-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای:

بیش از 70 فارغ‌التحصیلان فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند

عکس آرشیوی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور خاطرنشان کرد: درحالی‌که دانشجویان سایر دانشگاه‌ها کارآمدی مورد نیاز را برای ورود به بازار کار بعد از فارغ التحصیلی ندارند، بیش از ۷۰ درصد دانشجویان فنی‌وحرفه‌ای کشور جذب بازار کار شده‌اند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور به گزارش ایسنا منطقه فارس، رضا زنگنه مطلق صبح شنبه ۳ آذر در آیین تکریم و معارفه رئیس پیشین و سرپرست دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای استان فارس گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای بزرگترین دانشگاه دولتی حضوری کشور با بیش از ۱۷۳ دانشکده است که اخیرا دو دانشکده به آن افزوده شده است.

وی مهمترین ماموریت و هدف دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور را تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت عنوان کرد و افزود: بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در بیش از ۱۵۰ رشته فعال در دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور مشغول به تحصیل هستند.

معاون دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه این دانشگاه با ۶۳۰۰ نفر پرسنل و ۲۴ هزار نفر کادر آموزشی اعم از رسمی و حق‌التدریس خدمات خود را ارائه می‌کند، گفت: ۱۲ هزار و ۷۰۰ دانشجو در فارس مشغول در ۴۶ رشته مشغول به تحصیل هستند که ۱۸ رشته کارشناسی است.

زنگنه مطلق با بیان اینکه تعاریف زیادی در ارتباط با دانشگاه‌ها ارائه شده که  که تاثیرگذاری یکی از آنها است، تصریح کرد: دانشگاه تاثیرگذار و کارآفرین باید در زمینه تولید مقالات و تولید علم، پژوهش و توجه به حوزه فناوری را در دستور کار قرار دهد، زیرا از نسل سوم دانشگاه‌ها و کارآفرین است.

وی با بیان اینکه امروزه کارآفرینی فقط در حد ایجاد شغل نیست بلکه فن‌آفرینی، نوآوری و ارزش‌آفرینی است، تاکید کرد: اگر کارآفرینی خلاقیت به همراه نداشته باشد مورد استقبال جامعه قرار نمی‌گیرد.

معاون دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور مطلق با تصریح اینکه تولید و ارائه شیوه جدید برای ارائه محصولات قدیمی است نه لزوما محصول جدید، اظهار کرد: ایجاد بازار جدید برای خدمات و محصولات، خلاق، نوآور، پیشرو بودن، آینده‌نگاری، آینده‌نگری، جرات ریسک، ایجاد اشتغال و تولید ثروت از ویژگی های کارآفرین است.

زنگنه خاطرنشان کرد: آموزش و توانمندسازی افراد، ترویج و فرهنگسازی آن، مشاوره و تامین سلامت در زیست بوم کارآفرینی مورد تاکید است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای مهارت‌محور است، گفت: اگر کمک کنیم می‌توانیم در این برهه این دانشگاه را به جایگاه واقعی خود برسانیم زیرا هنوز جایگاه و اقبال خود را به دست نیاورده است.

معاون دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور افزود: در تلاشیم برای دانشگاه رفرم جدید ایجاد کنیم، چراکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای تنها دانشگاهی است که مجوز گسترش رشته‌های خود را از وزارت علوم اخذ کرده و باید در عناوین دروس بازنگری شود تا در دوره جدید با رشته‌های جدید پذیرای دانشجویان باشیم.

زنگنه با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دانشگاهی تقاضامحور است، خاطرنشان کرد: بنا داریم دست یاری به صنعت دراز کنیم تا نیروی مورد نیاز آنها را تربیت کنیم و سهم خود را به درستی ایفا کنیم.

سرپرست جدید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای فارس با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کادر آموزشی این دانشگاه بازنشسته شده‌اند، گفت: در حال حاضر  ۱۰ درصد نیازهای علمی و پژوهشی دانشگاه توسط اعضای هیئت علمی برآورده می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمد جامعی شنبه 3 آذر در مراسم معارفه‌اش به عنوان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای با رویکرد مهارت محور با کارگاه‌ها و سرمایه‌های انسانی ارزشمند، گنج پنهانی محسوب می شود که کارکرد لازم برای دانش آموختگان را دارد و ضمن استقبال از سوی بازار کار اخیرا از سوی مسئولان وزارت علوم نیز مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این دانشگاه کمترین میزان انحراف از ماموریت سازمانی خود که تربیت تکنسین و نیروی متخصص و حرفه‌ای است داشته، خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات خوبی انجام شده که کافی نیست.

سرپرست جدید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای فارس عنوان کرد: تلفیق برخی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای با دانشگاه‌هایی که با کمبود دانشجو مواجهند این دانشگاه را از مسیرخود دور کرده است.

حجت‌الاسلام عباس حاجی‌پور، نماینده ولی‌فقیه در سپاه محمد رسول‌الله (ص) شیراز، نیز گفت: سال  ۵۸ امام خمینی فرمان تشکیل ارتش۲۰ میلیونی صادر کردند.

وی افزود: بسیاری تصور می‌کردند انقلاب پیروز شد پس دلیل اینکه ارتش مردمی بنام بسیج در کشور ایجاد شود چیست اما آینده‌نگری امام کمتر از یک سال برای همگان محرز شد چراکه بسیج پای ثابت دفاع از کشور در دوران دفاع مقدس بود.

حاجی‌پور با بیان اینکه انقلاب‌های دیگر اگر مدت کمی عمر کردند دلیلش این بود که نتوانستند مردم را بسیج کنند، گفت: بسیج در بخش‌های مختلف مشغول انجام وظیفه است که عرصه‌ی نظامی یکی از آنها است.

وی خاطرنشان کرد: امروز بسیج تنها منحصر به نظام جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه در کشورهایی مانند یمن، عراق، سوریه، لبنان  و غیره موثر است.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه محمد رسول‌الله (ص) شیراز تاکید کرد: باید تفکر بسیجی در تمام حوزه‌ها به ویژه دانشگاه‌ها گسترش یابد تا حرکت در این حوزه تسریع شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس در این مراسم ضمن تکریم علویان‌مهر، جامعی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس معرفی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: