• دوشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

چشم کر به آب روشن شد

چشم رود کُر، بعد از هفت سال به واسطه بارندگی‌های دو هفته اخیر استان فارس و شیراز، به جمال آب روشن شد تا دل ساکنان شهرها و روستاهای اطراف شاد و امید بازگشت زندگی به دریاچه‌های فارس زنده شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، رود کُر بزرگترین رودخانه استان فارس محسوب می‌شود که آب آن سال‌ها تامین کننده نیاز مردم شهرها و روستاهای مرکز استان فارس، خصوصا شهرستان شیراز به آب شرب و کشاورزی بوده است؛ کُر واژه‌ای ایرانی و کهن و به معنای "پسر" است.

سرچشمه‌ی این رود از چهار شاخه‌ی رودخانه‌ای اوجان، سپید، شور و مارگون است که عمدتا از شمال و غرب فارس وارد این استان می‌شود.

رود اوجان از دشت سده و ابتدای آن از آسپاس و چشمه‌ی حاجی آباد و قدمگاه سده نشات گرفته و به تنگ براق و سد ملاصدرا منتهی می‌شود.

منشا رود سپید چشمه سارهای خسروشیرین بوده و بعد از طی مسیری طولانی در تنگ براق به رود اوجان می‌پیوندد.

رود شوری نیز که سرمنشا آن دامنه‌های دنا است به سمت فارس جاری شده و با پیوستن به شاخه مارگون و پس از آن یکی شدن با رود سپید و اوجان، رودخانه کر را تشکیل می‌دهند.

رود کر از دشت کامفیروز گذشته و در مسیر رودخانه سیوند نیز به آن می‌پیوندد و به سمت شهرستان‌های خرامه و سروستان و استهبان حرکت خود را ادامه می‌دهد تا در نهایت به دریاچه بختگان سرازیر شود.

جان گرفتن رود کر، به واسطه تاثیرات گسترده این رودخانه بر تامین آب کشاورزی و شرب، حیاتی دوباره به اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دامپروری چندین شهرستان، اعم از مرودشت، خرامه، سروستان، استهبان، نی ریز و شیراز خواهد بخشید.

براساس گزارش‌ها سالانه بیش از 2 میلیون و 800 هزار تن محصولات کشاورزی در محدوده رودخانه کر تولید می‌شود؛ رودخانه‌ای که در تامین آب شرب شهروندان شیراز و مرودشت نقشی اساسی دارد.

طی سال‌های گذشته و به دلیل خشک شدن رودخانه کر، بسیاری از روستائیانی که کشاورزی آنان وابسته به این رودخانه بود، دچار خسارت شده و حتی از محل زندگی کوچ و به شهرهای شیراز و مرودشت مهاجرت کردند.

احیای رودخانه کر، به معنای جان گرفتن حیات وحش در منطقه‌ای وسیع از استان فارس و همچنین احیای طبیعت و رونق کشاورزی و باغداری دیم نیز محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، طی هفت سال گذشته، رودخانه کر، به دلیل کاهش شدید بارندگی، برداشت بی رویه آب از بستر رود و حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز، به سمت خشکی رفته و طی سه سال اخیر کاملا خشک شده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: