• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري همایش "تغییرات اقلیم و مهاجرت" در شيراز

همایش تغییرات اقلیم و مهاجرت، با حضور صاحب‌نظران، اندیشمندان و برخی مسئولان استان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس چهارشنبه هفتم آذر در همایش تغییرات اقلیم و مهاجرت، گفت: کمیسیون کشاورزی اين اتاق در حال بررسی چالش‌های ناشی از پدیده خشکسالی و پیامدهای آن است.

جمال رازقی ابراز اميداوري كرد كه راه‌حلي كاربردي توسط مسئولان متولي برای مقابله با این پدیده ارائه شود و گفت: تغییرات اقلیمی آثار اقتصادی و اجتماعی فراوانی برای استان دارد .

وی خاطرنشان کرد: مسئولان استانی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید به این مسائل توجه داشته باشند و تا دیر نشده باید برای پدیده خشکسالی فکر جدی کنند .

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه تغییر اقلیم به معنی تغییر متوسط شرایط جوی در یک مکان خاص است، خاطرنشان كرد: این تغییرات در برخی فصول بیشتر جلوه می‌کند و تحت تاثیر فعالیت‌های انسانی و اتفاقات مربوط به زمین قرار دارد .

رازقی با اشاره به اینکه جمعیت زمین رو به افزایش است، اضافه کرد: تغییرات اقلیمی در کنار این عوامل اگر مدیریت نشود بحران جبران‌ناپذیری به دنبال دارد .

وی با بیان اینکه افزایش گازهای گلخانه‌ای باعث گرم شدن کشور از یک‌ونیم تا ۴ درجه سانتیگراد در سال‌های پیش رو خواهد شد، عنوان کرد: کاهش منابع آب، افزایش سطح دریاها، تخریب سواحل و جنگل‌ها، تناوب خشکسالی و غیره تهدیدی برای سلامت انسان‌ها و اثرات زیان‌بار تغییرات اقلیمی است .

رازقی وجود ۱۹ هزار حاشیه‌نشین در شیراز که بخش عمده آنها در بافت مرکزی و قدیم شهر، حاشیه شیراز و نقاطی خارج از منطقه شیراز زندگی می‌کنند را تهدید جدی اجتماعی و اقتصادی دانست و توسعه نامتوازن و ناپایدار شهر، مهاجرت روستاییان برای پیدا کردن شغل مناسب، نبود امکانات رفاهی در روستاها و غیره را از عوامل این تهدید عنوان کرد .

وی افزود: قوانین موجود در این زمینه باید بازنگری شود و ضمن حفظ محیط زیست باید روستاها  توسعه و برای روستاییان مشاغل مناسب ایجاد شود تا مهاجرت کاهش یابد .

رئیس اتاق بازرگانی فارس با انتقاد از اینکه آنچه تاکنون انجام شده بدون برنامه است و نه سیاست‌های اقتصادی و نه سیاست‌های امنیتی مشکلات کشور حتی مسئله تحریم‌ها را حل نمی‌کند، اظهار کرد: در این برنامه‌ها به بخش خصوصی توجه نمی‌شود .

رازقی اضافه کرد: آیا سامانه‌های ایجاد شده مانند نیما به شرکت‌‌های خصوصی برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند یا خودمان بخش خصوصی را به تحریم‌کنندگان کشور معرفی می‌کنیم .

وی با بیان اینکه سیاست‌گذار در کشور در جهتی عمل می‌کند که حیات نظام را در معرض تهدید قرار می‌دهد، عنوان کرد: در بسیاری مسائل راهکارهای مناسب توسط متخصصان ارائه می‌شود اما اجرا نمی‌شود .

محمود جوان، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز نيز در این همایش به تشریح طرحی در خصوص تغییرات اقلیمی استان فارس و اثرات آن بر مهاجرت پرداخت و گفت: این طرح با حمایت اتاق بازرگانی فارس در روستاهای بخش زرقان، کربال و خرامه اجرایی شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: