• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-1480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

کاشی هفت رنگ شیراز در راه ملی شدن

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس از مدون شدن پرونده هنرکاشی هفت رنگ شیراز برای ارائه به شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس حیدرعلی زاهدیان نژاد گفت: كاشي هفت رنگ، نوعي كاشيكاري متعلق به معماری دوران اسلامی است.

او اضافه کرد: این هنر از كنار هم چيدن كاشي‌هاي لعاب‌دار سفيد به ابعاد 15*15 و 20*20 سانتي متر و رنگ آميزي با رنگ‌هاي مختلف به دست مي‌آيد .

زاهدیان‌نژاد ادامه داد: كيفيت و تركيبات خاص لعاب در كاشي هفت رنگ شيراز، شاخصه مهم این هنر محسوب می‌شود، از نمونه‌هاي بارز این هنر در كاشي‌كاري مسجد وكيل، ‌مسجد نصيرالمللك و خانه زينت الملوك به کار رفته است .

این مقام مسئول افزود: هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی شامل رنگ‌های سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی است.

زاهدیان‌نژاد گفت: این نوع هنر عموما در اماکن تاریخی و متبرکه استفاده شده ‌است و برتری نسبی در مقایسه با سایر انواع کاشی‌کاری دارد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس گفت: پرونده هنرکاشی هفت رنگ شیراز به دلیل قدمت و روش تولید اثر، برای طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس ایران تهیه شده است و امیدواریم با ثبت ملی این هنر، ضمن معرفی بیش از پیش آن، از هنرمندان و صنعگتران شاغل در این عرصه حمایت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: