• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-3780-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

صدور پروانه برای 4 موزه بخش خصوصی در فارس

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از صدور پروانه فعالیت برای چهار موزه بخش خصوصی در استان فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری گفت: به استناد ماده 24 آیین نامه مدیریت ساماندهی، نظارت و حمایت از دارندگان و مالکان اموال منقول فرهنگی- تاریخی مجاز، مجموعه دارانی که آثارشان به ثبت میراث فرهنگی رسیده است می توانند نسبت به ایجاد موزه های خصوصی اقدام کنند.

او گفت: ثبت و مستند نگاری این آثارهیچ خدشه‌ای به مالکیت افراد وارد نمی کند و تنها نظارت و حمایت از مجموعه به عهده میراث فرهنگی است .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: خوشبختانه تا کنون در استان فارس نزدیک به ده مجموعه خصوصی مستندنگاری و به ثبت رسیده است که از این تعداد، چهار مجموعه، مجوز ایجاد موزه خصوصی دریافت کرده‌اند.

محمد مهدی نجفی سرپرست امور موزه های میراث فرهنگی فارس نیز گفت: بعد از هشت دهه سابقه فعالیت موزه در فارس، این نخستین بار است که شاهد تاسیس موزه توسط بخش خصوصی هستیم.

نجفی اضافه کرد: در سالیان گذشته تمام موزه‌های ایجاد شده در فارس دولتی راه‌اندازی و اداره می‌شد و بیشتر این موزه‌ها نیز فاقد پروانه فعالیت بوده است.

وی با اشاره به تصویب آیین نامه حمایت از دارندگان و مالکان اموال فرهنگی- تاریخی مجاز توسط هیئت وزیران افزود: تغییرات وسیعی از نظرسطح نگرش و ارائه خدمات به مجموعه داران بخش خصوصی ایجاد شده تا این مجموعه ها پس از مستندنگاری و ثبت، مجاز به تاسیس موزه شوند.

سرپرست امور موزه‌های میراث فرهنگی فارس ادامه داد: تغییر دیدگاه  افراد به مقوله اهمیت موزه ها به عنوان ثروت فرهنگی، اجتماعی  و اقتصادی و نقش اساسی و تاثیر گذار آن در سطح منطقه ای، ملی و جهانی فرهیختگان را تشویق کرده است تا در این زمینه سرمایه گذاری کرده و اثری ماندگار از خود بجای گذارند.

او ادامه داد: مجموعه خصوصی خسرو رودانی یکی از این دست سرمایه‌گذاری‌ها به شمار می‌رود که پس از ثبت و مستندنگاری، برپا شده است.

نجفی خاطرنشان کرد: موزه مردم شناسی بخش اوز شهرستان لارستان از فعال‌ترین موزه‌ها محسوب می‌شود که علاوه بر حفظ و نگهداری بیش از 2000 قلم از اشیاء مردم شناسی، برنامه‌های متنوعی نیزبه مناسبت‌های مختلف در محیط موزه اجرا می شود.

وی خاطر نشان کرد: موزه بین المللی مطبوعات خبر جنوب به عنوان نخستین موزه رسمی بخش خصوصی فارس و خانه موزه روستائی قلات شیراز نیز به عنوان نخستین خانه موزه روستائی پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند.

سرپرست امور موزه‌های میراث فرهنگی فارس ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال 2 خانه موزه روستایی در فارس ثبت شده و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: