• دوشنبه ۱۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 979-781-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر کل ورزش و جوانان فارس:

زورخانه‌ی بین‌المللی در شیراز احداث می‌شود

مدیر کل ورزش و جوانان فارس گفت: سال آینده عملیات اجرایی احداث زورخانه‌ی بین‌المللی در مجموعه ورزشی پارس شیراز آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان استان فارس، حیدرعلی کامیاب در گردهمایی دوستداران و حامیان ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی فارس با اشاره به ثبت جهانی این ورزش در سال 2010 توسط یونسکو بنام کشورمان، افزود: این فرهنگ و آیین از دیرباز درسرزمین ایران رواج داشته اما در دوران صفویه همراه با اوج گرفتن مذهب تشیع در کشورمان،ورزش زورخانه ای و آیین های پهلوانی به بلندترین مرتبه خود دست یافت و ترقی و پیشرفت بسیاری کرد .

کامیاب با بیان اینکه پهلوانان ایرانی هیچگاه در اختیار شاهان و امیران نبودند، افزود: تاریخ ایران را که مطالعه کنیم به این نتیجه می رسیم که پهلوانان همواره حامی مردم و زورخانه مامن و پناهگاه مظلومان بوده است .

مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس با بیان اینکه براساس اسناد معتبر تاریخی ایرانیان باستان به چابکی و تنبلی گریزی و راستگویی و درستکاری معروف بوده‌اند، گفت: تلفیق این خصائل انسانی با آیین مسلمانی از ورزش باستانی ایرانیان، مکتبی معنوی در ورزش ساخته است .

کامیاب افزود: اینکه امروز ضرب و زنگ مرشد و نوای یا علی در دهها کشور دنیا طنین انداز شده نشان از ضریب نفوذ فرهنگی از طریق ورزش دارد .

وی مهمترین بخش موضوع فرهنگ و ورزش در کشور را جنگ نرم و تهاجم فرهنگی علیه نسل جوان عنوان و اضافه کرد: بهترین راه واکسیناسیون نسل جوان در مقابل چنین تهاجماتی که منتج به هویت گریزی نسل آینده ساز کشور می‌شود توسعه ورزش‌های همگانی، خصوصا ورزشی‌هایی است که ریشه در فرهنگ و تمدن ما دارند است .

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس با بیان اینکه در 4 سال گذشته چندین زورخانه در شهرستان‌ها احداث شده و به بهره برداری رسیده است، گفت: عملیات احداث زورخانه بین‌المللی شیراز سال آینده در مجموعه ورزشی پارس احداث می‌شود.

کامیاب بیان کرد: با غنا و زیبایی زورخانه ها و آیین های پهلوانی و همچنین برنامه ریزی برای توسعه این اماکن ورزشی و تشویق جوانان به روی آوردن به ورزش های باستانی ایران می توان آینده خوبی را برای نسل جوان رقم زد .

دبیر شورای عالی ورزش استان فارس ورزش را یک صنعت دانست و با دعوت از فعالان اقتصادی و صنعتی برای حضور در عرصه ورزش گفت: در شهر شیراز حدود هزار واحد صنعتی وجود دارد که اگر این واحدها به صورت برنامه ریزی شده و با هزینه اندکی وارد میدان ورزش شوند کارهای بزرگی می توان انجام داد.

کامیاب یکی از بزرگترین مشکلات ورزش باستانی را مشکلات مالی دانست و افزود: باید با برنامه ریزی و کمک های نهادهای مردمی خون تازه‌ای در رگ‌های این ورزش که میراثی ملی است، به گردش درآوریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: