• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9710-473-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس ستاد بازسازی عتبات فارس عنوان کرد:

احداث صحن حضرت زینب(س) در کربلا

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس از اجرایی شدن طرح احداث صحن حضرت زینب(س) با هدف توسعه حرم حضرت امام حسین(ع) در کربلا خبر داد و گفت: این صحن در ۱۶۴ هزار متر مربع در ۴ طبقه كه ۲ طبقه، زیرزمین می‌شود، احداث خواهد شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، اسکندر قاسمی دوشنبه سوم دی در دیدار با رئیس جهاددانشگاهی استان فارس گفت: این صحن از باب‌القبله تا باب‌الرأس به طرف خیمه‌گاه احداث خواهد شد كه تل زینبیه را هم شامل می‌شود.

او ادامه داد: مساحت كنونی تل زینبیه ۳۰۰ متر مربع است كه با احداث این صحن، ضمن احیای مکان موجود، مساحت آن به ۳ هزار متر مربع خواهد رسید .

قاسمی گفت: ستاد بازسازی عتبات عالیات از ساعت ۸۴ شروع به‌كار كرد كه گام نخست این ستاد در عراق، ‌اعتمادسازی و بعد از آن تعیین وضعیت انضباط و نظافت حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) بود .

وی با بیان اینكه ابتدا تلاش شد تا حرم‌ها از نظر بهداشتی در وضعیت مناسبی قرار گیرند، گفت: در گام بعد مرمت و بازسازی حرم‌های اهل بیت(ع) در دستور كار قرار گرفت و همین مسائل موجب شد تا اعتماد مردم عراق به ستاد بازسازی عتبات عالیات جلب شود .

بازسازی حرم‌های اهل بیت(ع)

قاسمی با اشاره به اینكه كار بازسازی شامل همه چیز اعم از درب‌ها، ضریح و غیره بود، گفت:‌ كار بازسازی عتبات عالیات با هنر معماری اسلامی ـ ایرانی انجام شد كه در این میان مراجع عظام تقلید به‌ویژه رهبر معظم انقلاب و آیت‌الله سیستانی نقش مهمی داشتند و موجب شد كار بازسازی به سرعت و با حمایت و مشاركت بالای مردم به سرانجام رسد .

وی با یادآوری اینكه طرح‌های بسیار خوب و مناسبی برای بازسازی حرم‌های اهل بیت(ع) انجام شد، افزود:‌ این مسئله تأثیر فراوانی بر روی روابط دو كشور عراق و ایران داشت و مردم هر دو كشور خواهان تداوم چنین فعالیت‌هایی شدند .

اهل بیت(ع) متعلق به همه هستند

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس با تأكید بر اینكه اهل بیت(ع) متعلق به همه هستند، گفت:‌ بازسازی‌های حرم‌های اهل بیت(ع) رو به اتمام است و اكنون وارد فاز توسعه حرم‌ها شده‌ایم .

وی با بیان اینكه هم‌اكنون كار بازسازی و توسعه حرمین امامین عسكریین در سامرا در حال انجام است، گفت:‌ به یاری خدا این كار هم با مشاركت مردم به سرانجام خواهد رسید .

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس با اشاره به طرح توسعه حرم علوی گفت: صحن حضرت زهرا(س) در حرم مطهر حضرت علی(ع) با مساحت ۲۲۰ هزار مترمربع در دست احداث است كه ۱۱۰ هزار متر مربع آن بخش زیارتی و ۱۱۰ هزار متر مربع دیگر نیز بخش‌های غیرزیارتی شامل كتابخانه، مهمانسرا، اداری و غیره است .

اسكان ۶۰ هزار نفر در صحن حضرت زهرا(س)

وی با بیان اینكه بخش زیارتی این صحن به بهره‌برداری رسیده است، گفت:‌ در ایام اربعین حسینی بیش از ۶۰ هزار نفر هر شب در این صحن جا یافتند كه البته گنجایش این صحن ۱۰۰ هزار نفر است .

قاسمی همچنین به طرح توسعه حرم امام حسین(ع) اشاره كرد و گفت: روز به روز به تعداد زائران حسینی افزوده می‌شود و فضای كنونی برای تعداد بالای زائران كافی نیست به همین دلیل طرح توسعه حرم امام حسین(ع) كلید خورد و به یاری خدا طی ۵ سال آینده این طرح به سرانجام خواهد رسید .

وی با تأكید بر اینكه در تمام پروژه‌های بازسازی و توسعه‌ای عتبات عالیات از هنر معماری اسلامی استفاده شده است، گفت:‌ كار گودبرداری صحن حضرت زینب(س) در حرم حسینی انجام شده و یك هزار و ۵۲۷ متر مربع نیز سدبند احداث شده است .

رونق بازار داخلی

قاسمی در عین حال این نكته را یادآور شد كه ۹۰ درصد مصالحی كه در پروژه‌های بازسازی و توسعه حرم‌های اهل بیت(ع) استفاده می‌شود، از كشور خودمان تأمین می‌شود یعنی این كار به بازار ایران رونق می‌بخشد و در حقیقت پول‌های هزینه شده به كشورمان باز می‌گردد .

وی همچنین گفت:‌ علاوه بر این‌ها نیروهایی كه هم‌اكنون در این پروژه‌ها كار می‌كنند، ایرانی هستند به طوری كه هم‌اكنون ۲ هزار نفر نیروی ایرانی در صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی و ۲ هزار نفر در صحن حضرت زینب(س) حرم حسینی مشغول به كار هستند .

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس، در ادامه ضمن بازدید از ایسنا منطقه فارس، از فعالیت اطلاع رسانی این خبرگزاری در حوزه فعالیت آن ستاد قدردانی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: