• شنبه ۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-3774-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس:

اشتغال 5 هزار نفری گلخانه‌های فارس/
برندسازی محصولات گلخانه‌ای

مدیر باعبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه هم‌اینک بالغ بر 5 هزار نفر در گلخانه‌های فارس مشغول به فعالیت هستند، گفت: فارس به لحاظ سطح زیرکشت رتبه هفتم و به لحاظ توسعه طی دو سال گذشته رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

مجید پاکاری در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با بیان اینکه 10 درصد از محصولات کشاورزی کشور در استان فارس تولید می‌شود، گفت: 3.2 تن محصولات باغی و 6.7 میلیون تن محصولات زارعی کشور در فارس تولید می‌شود.

وی سطح زیرکشت باغ‌های فارس را بالغ بر 407 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: براساس راهبرد سازمان جهاد کشاورزی توسعه 7 هزار هکتاری کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای طی برنامه ششم و هفتم توسعه کشور برای استان فارس پیش‌بینی شده است.

مدیر باعبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین به روند رو به توسعه احداث گلخانه‌ها در فارس طی سال‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی‌که سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای فارس در سال 94 نزدیک به 136 هکتار بوده اما امروز به 490 هزار هکتار توسعه پیدا کرده است.

پاکاری به تنوع محصولات گلخانه‌ای هم اشاره و خاطرنشان کرد: عمده‌ترین سطح زیرکشت گلخانه‌های فارس مربوط به سبزی و صیفی‌جات(خیار، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه، کاهو ...) و پس از آن گل‌های شاخه بریده، مواد تکثیری، نشاء، نهال و انواع پیازهای بذر است.

وی ادامه داد: در بخش محصولات باغی نیز توت فرنگی، انواع گیاهان دارویی، کاکتوس و درختان میوه باغی در محیط های گلخانه‌ای سطح زیرکشت زیادی از فضای گلخانه‌ای استان را اشغال کرده‌اند.

مدیر باعبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس تعداد کل گلخانه‌های استان را 812 واحد اعلام کرد و گفت: 50 واحد دیگر در دست راه‌اندازی و یا در انتظار اخذ تسهیلات قرار دارد.

پاکاری همچنین از اجرای طرح گلخانه‌ای در سه روستای فارس خبر داد و گفت: در این سه روستا 30 هکتار سازه گلخانه‌ای نصب و راه‌اندازی خواهد شد.

وی به کمک بلاعوض به روستاها برای راه‌اندازی گلخانه هم اشاره و در این باره گفت: تاکنون هشت تعاونی گلخانه‌ای برای پرورش قارچ‌های خوراکی تشکیل شده است.

مدیر باعبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه 41 طرح احداث گلخانه به بانک‌های عامل معرفی شده، عنوان کرد: در راستای توسعه بیشتر سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای 21 روستای جدید شناسایی شده و برهمین اساس تفویض اختیار صدور مجوز به گلخانه‌های کوچک مقیاس به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها واگذار شده تا در این امر تسریع شود.

پاکاری با بیان اینکه بالغ بر 180 مجوز سایه‌بان و گلخانه‌های کوچک مقیاس صادر شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر صدور 25 شهرک گلخانه با 18 هزار سطح زیر کشت نیز صادر شده است.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان فارس خاطرنشان کرد که در راستای توسعه سطح گلخانه‌ها و ترویج مصرف محصولات آنها، برندسازی تولیدات این شیوه کشت در دستور کار قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: