• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-2580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز خبر داد:

همایش خواجوی کرمانی در شیراز برگزار می‌شود

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: همایش خواجوی کرمانی با هدف بزرگداشت این شاعر در شیراز برگزار می‌شود .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی‌راد گفت: با توجه به اینکه یک روز به نام خواجو ثبت شده و این عارف و شاعر بزرگ میهمان شیراز بوده لازم است جایگاه و مقام عرفانی این شاعر به مردم معرفی شود .

وی با بیان اینکه خواجو به دلیل تعلقاتی که به شهر شیراز داشت در این شهر ساکن و پس از مرگ نیز در همین شهر مدفون شد، افزود: او به نحوی استاد حافظ هم محسوب می‌شود و بعضی از تفکرات حافظ به تفکرات خواجوی کرمانی نزدیک است .

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه مقبره‌ی خواجو واقع در تنگ الله اکبر شیراز به مکانی ارزشمند در این شهر تبدیل شده است، گفت: نگهداری این مجموعه بر عهده سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری قراردارد و برنامه بزرگداشت خواجو نیز به پیشنهاد همین سازمان برگزار خواهد شد.

گشتاسبی‌راد با بیان اینکه امسال فرصت کافی برای برگزاری همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی در زمینه اشعار و زندگی‌نامه او نبود، گفت: همایش امسال با هدف تجلیل از مقام خواجو برگزار می‌شود .

وی با اشاره به اینکه برای برگزاری این همایش هنری ادبی از صاحب‌نظران استادان دانشگاه شیراز و دانشگاه کرمان دعوت شده است، افزود: برای این همایش از شهردار و رئیس شورای شهر و برخی شخصیت‌های ادبی کرمان و شیراز دعوت شده است .

این مقام مسئول با بیان اینکه همایش خواجوی کرمانی در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی در کنار مقبره آن شاعر برگزار می‌شود، گفت: در غیر اینصورت در تالار حافظ میزبان مدعوین خواهیم بود اما بیشتر علاقمند هستیم این برنامه در کنار مقبره خواجو برگزار شود .

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز با اشاره به اینکه خواجوی کرمانی در فاصله زمانی بین دوره سعدی و حافظ می‌زیسته است، تاکید کرد: در شیراز عرفا و شعرای بسیاری زندگی می‌کردند از جمله منصور حلاج، چهل‌تنان، هفت‌تنان، شیخ روزبهان، عبدالله خفیف و غیره که خواجوی کرمانی و دیگر شعرایی که امروزه از آنها در شیراز یاد می‌کنیم سرآمد دیگر عرفا بودند چون توانستند تفکر خود را در قالب شعر مکتوب کنند .

گشتاسبی‌راد بیان کرد: لازم است برای تمام این بزرگان  عرفا بزرگداشتی گرفته شود تا به مردم شناسانده شود و افتخارات شهر شیراز را مردم لمس کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: