• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-2880-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/سوگ نوشتی برای سلطان شعر شیرازی/

افسوس که سبزه‌ی چکر با نمکم رفت

به دنبال درگذشت بیژن سمندر، یکی از شاعران شیرازی در یادداشتی به پاسداشت فعالیت‌های ادبی او در حوزه شعر فلکلور شیرازی پرداخت.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، هاشم کرونی در قالب یادداشتی با عنوان "افسوس که سبزه‌ی چکر با نمکم رفت" به ویژگی‌ها و فعالیت‌های مرحوم بیژن سمندر، شاعر شیرازی، که امروز چشم از جهان فروبست پرداخت.

او در این یادداشت آورده است:

"بیژن سمندر، عزیز شعر شیراز هم رفت. شخصا شروع شاعری ام را مدیون او هستم و دو کتاب شعر شیراز و شعر شهر. فارغ از اینکه سیاست زدگی فرهنگ ما سبب شد این گنج گرانبها سالها از شیراز یا به قول خودش «شهر» دور بماند اما اینکه کسی در قلب نیویورک باشد و جزئیات واژه ها و رسوم و آیین این مردم نازنین را در یاد داشته باشد بی نظیر یا لااقل کم نظیر است .

سمندر الگوی تمام عیار شیرازی بودن و شیرازی ماندن بود. اگر شیرازی بودن افتخاری باشد که قطعا هست شیرازی ماندن بسیاری علی الخصوص نسل های جوانتر این شهر مدیون اوست. شیراز او با آفتاب جنگش ناز بود و در سرزمین اندیشه و هنرش با همین سطرهای به ظاهر ساده اما در بن مایه عمیق قلب ها را به هم کره می زد. مثل همه شیرازی ها با سیدعلاءالدین حسین واگویه می کرد اما یادش نمی رفت تذکار بدهد که آدم شدن مشکل و گنده شدن آسان است.

با شاهچراغ با لفظ زیبای آقوی آقام و کاکوی کاکام درد دل می کرد اما مهمترین وجه شعرهای او دل عاشق و چشم زیبابینش بود. مراعات نظیرهای بینظیر تصویرهای جاودانه استعاره های ناب و جان بخشی عجیب از ابزار زندگی ساده مردم سبب شده بود روزمرگی ها را شعر کند آن هم چنان استادانه که هنوزاهنوز هیچکس به گرد پایش نخواهد رسید .

بی تردید از شمس ناصر و شاه داعی تا سمندر راه طولانی پیموده شد و بعدها احد و طارمی و امروز ده ها شاعر پیر و جوان علم شعر شیرازی را بر دوش دارند اما بی شک سلطان بی بدیل شعر شیرازی بیژن خان سمندر بوده و هست و همچنان خواهد بود. دریغا که حالا باید بخوانیم؛

افسوس که سبزه ی چکر بانمکم رفت               سهره ی کپلم گمپ گلم شاپرکم رفت ...

بیژن سمندر، ترانه سرا و آهنگساز شیرازی، پس از سال‌ها تحمل درد و رنج ناشی از بیماری در سن ۸۱ سالگی درگذشت .

بیژن سمندر سال ۱۳۱۶ در شیراز متولد شد و تحصیلات ابتدایی تا لیسانس را در شیراز گذراند و مدرک دکتری خود را در رشتهٔ ادبیات گرفت و با توجه به علاقهٔ بسیار به هنر، دکتری معماری خود را در شهر واشینگتن دریافت کرد .

او بنیان‌گذار سرودن شعر به گویش شیرازی بود و از آثارش می‌توان به دو مجموعه شعر شیراز و شعر شهر اشاره کرد که هر دو اثر، آثاری تحقیقی و کاوشگرانه در فرهنگ عامیانهٔ مردم شیراز است .

بیژن سمندر از سال ۱۳۸۷ ، به بیماری پارکینسون مبتلا شد و پس از تحمل ۱۰ سال بیماری امروز درگذشت .

سمندر اشعار فراوانی در وصف شهر شیراز دارد و صاحب نظران اشعار او در خصوص شیراز و لهجه شیرازی را بهترین اشعار موجود می دانند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: