• جمعه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-3680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/نهمین جشنواره فرهنگی ادبی عشایر ایل خمسه/
اسماعیلی: سنت‌های عشایر باید حفظ شود

نهمین جشنواره فرهنگی ادبی عشایر ایل عرب خمسه، به میزبانی شهرستان خرامه در استان فارس، برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، نماینده مردم خرامه، کوار و سروستان عصر جمعه 21 دیماه در نهمین جشنواره فرهنگی ادبی عشایر ایل خمسه، تنوع قومیتی ایران را یک فرصت دانست و بر ضرورت حفظ سنت‌های اقوام مختلف خصوصا عشایر تاکید کرد.

داریوش اسماعیلی، با اشاره به استقبال مردم از این جشنواره، گفت: افتخار انقلاب شکوهمند اسلامی ایران از زمان پیروزی تاکنون این است که از جنس مردم بوده و حمایت از محرومان در داخل و خارج از کشور مهمترین هدف انقلاب است .

وی به حضور پررنگ عشایر در انقلاب، جنگ تحمیلی و تمام صحنه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور اشاره کرد و افزود: وحدت میان عشایر عرب خمسه نمونه‌ای از وحدت مردم در دفاع از اهداف و ارزش‌های انقلاب و پیروی از مقام معظم رهبری است .

نماینده مردم خرامه و سروستان با بیان اینکه در ایل عشایر عرب خمسه قهرمانان، مدال‌آوران، هنرمندان و دانشمندان بسیاری هستند، خاطرنشان کرد: محمدرضا میرزایی با ۳۵ مدال قهرمان هشت دوره پاراالمپیک در رشته‌های پرتاب دیسک و نیزه نمونه‌ای از این قهرمانان است .

اسماعیلی با تاکید بر اینکه عشایر باید سنت‌های خود را حفظ کنند، بیان کرد: حضور عشایر در شهرها نباید باعث فراموش شدن سنت‌ها و زبان شود .

وی همچنین عنوان کرد: سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال عشایر از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است .

فرهاد جهانخواه، فرماندار خرامه، نیز با بیان اینکه این جشنواره سبب بازگشت به فرهنگی اصیل می‌شود، گفت: چنین جشنواره‌هایی باید در سطح ملی برگزار شود .

وی افزود: این جشنواره‌ها سبب ترویج هویت و اصالت عشایر می‌شود که با تداوم آن باید در این راستا گام‌های اساسی برداشته شود .

فرماندار خرامه با بیان اینکه عشایر در خط مقدم دفاع از کشور در تمام مراحل حضور داشتند، اظهار کرد: عشایر با حضور در عرصه‌های مختلف اجتماعی نقش خود را ایفا کردند .

جهانخواه با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه اشتغال عشایر، بیان کرد: برنامه توسعه پایدار شهرستان تدوین شده که امیدواریم چشم‌انداز ترسیم شده برای آینده مطالبات مردم عملی شود .

فرماندار خرامه با اشاره به خشکسالی‌ها و مشکلاتی که به سبب آن برای عشایر به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: دولت برای واحدهای دامداری سنتی و صنعتی که با عشایر عجین شده تسهیلات کم بهره در نظر بگیرد تا بهره‌وری در این حوزه افزایش یابد .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: