• جمعه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-284-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دانش‌آموزان مُهری گنج یافتند

سه دانش آموز از اهالی شهر خوزی شهرستان مُهر، تعدادی سکه طلا که روی آنها جملاتی با عربی نوشته شده است، پیدا کردند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان مهر در گفت و گو با ایسنا ضمن تایید خبر کشف سکه قدیمی توسط چند دانش‌آموز خوزی، گفت: سه دانش‌آموز اهل خوزی، ۹ سکه تاریخی طلا منقش به کلماتی عربی را حین بازی و درون یک کوزه پیدا کردند.

رضا فرامرزنسب گفت: این دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند و در حین بازی کردن به صورت اتفاقی متوجه کوزه‌ای می‌شوند و پس از شکستن آن ، تعدادی سکه طلایی رنگ پیدا می‌کنند.

وی افزود: باتوجه به تصاویری که از این سکه ها در فضای مجازی منتشر شده ، به نظر میرسد این سکه ها مربوط به دوره اسلامی اموی و عصر خلفای عباسی باشد ، نقوش لا اله الا الله و آیات قرانی روی این سکه ها به وضوح مشخص است .

این عضو شورای شهر خوزی که دارای مدرک دکترای تاریخ و تمدن اسلامی و نویسنده کتاب خوزی در گذر زمان است، با بیان اینکه شهر خوزی از مناطق تاریخی شهرستان است، اضافه کر: محوطه ای که این سکه ها در آنجا پیدا شده، طی قرن‌های گذشته محل سکونت بوده و قبرستان دوره اسلامی در آنجا وجود دارد .

رئیس شورای اسلامی شهرستان مهر، افزود: برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید بررسی دقیق تری توسط کارشناسان میراث فرهنگی و متخصصان انجام شود .

این پژوهشگر و محقق تاریخ گفت: از مسئولین مربوطه درخواست دارم که تلاش کنند تا از این محوطه و امثال آن محافظت گردد و در سریعترین زمان ممکن و قبل از تحرک سوداگران و قاچاقچیان عتیقه جات ، گروهی برای باستان شناسی و بررسی بیشتر این محوطه از طرف میراث فرهنگی حضور پیدا کنند .

به گزارش ایسنا هرخوزی از مناطق باستانی شهرستان مهر در جنوب فارس محسوب می‌شود که در آن آثار تاریخی نظیر استودن‌های خوزی وجود دارد.

 شهرستان مُهر (MOHR) در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شیراز و ۳۰ کیلومتری عسلویه بوشهر واقع شده است .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: