• شنبه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-384-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شیوع بیشتر سرطان سینه و گوارش در جهرم

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: بیشترین موارد سرطان تشخیص داده شده در جهرم، سرطان سینه (پستان) در زنان و سرطان دستگاه گوارش در مردان است.

نریمان قناطیر در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس گفت: بیشترین گروه سنی مراجعه کننده به مرکز جامعه درمان سرطان خاتم الانبیاء جهرم را با توجه به شیوع سرطان پستان، زنان تشکیل می دهند، البته تمام گروه های سنی در میان بیماران دیده می شوند.

وی گفت: بیماریابی، تشخیص بیماری در مراحل اولیه، شیمی درمانی و برگزاری کلاس های آموزشی رایگان تغذیه و روان درمانی از خدماتی است که در مرکز خاتم الانبیاء جهرم به بیماران ارائه می‌شود.

این پزشک فوق تخصص با اشاره به انجام هر نوع شیمی درمانی در این مرکز گفت: شیمی درمانی در مرکز خاتم الانبیاء دانشگاه علوم پزشکی جهرم با تعرفه دولتی انجام می شود و تزریق داروهای شیمی درمانی نسبتا رایگان و با هزینه ناچیز دولتی است .

وی افزود: تمام داروهای شیمی درمانی در جهرم موجود و در صورت کمیاب بودن دارو، قابل پیگیری است .

این فوق تخصص خون و آنکولوژی تاکید کرد: تزریق سرپایی شیمی درمانی، انجام تمام مراحل بستری در مرکز آنکولوژی جهرم، دسترسی راحت به خدمات و در کنار خانواده بودن، مشکلات روحی و روانی بیماران را کاهش داده و آنان را برای مراجعه درمان به مرکز استان بی نیاز کرده است .

قناطیر بیان کرد: در شیمی درمانی با توجه به اینکه دارو از طریق خون به ارگان های بدن (هدف ) می رسد یک سری واکنش های عمومی نظیر ریزش مو، زخم های دهانی، تب و کاهش رده های سلول های خونی در افراد مشاهده می شود که با مراقبت و توصیه های لازم تا 100 درصد قابل درمان و حتی در بعضی از موارد قابل پیشگیری است .

این فوق تخصص خون و آنکولوژی با بیان این مطلب که دوزهای شیمی درمانی بسته به نوع سرطان متفاوت است گفت: معمولا دوره ها هر از دو هفته، سه هفته یا چهار هفته یکبار انجام می شود .

به گفته وی مراقبت های بعد از شیمی درمانی شامل مراجعات در فواصل منظم به پزشک مربوطه، انجام آزمایشات دوره ای و آزمایشات خون بلافاصله یا با فاصله نزدیک به دنبال شیمی درمانی است.

وی در ادامه افزود: بعد از انجام شیمی درمانی برای جبران ضعف و بیحالی بیمار تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف مواد پروتئینی بیشتر، مواد مقوی و مغذی چون ویتامین ها توصیه می شود. همچنین بیماران باید توجه داشته باشند از مصرف مواد چرب و دیر هضم که به دنبال آن حالت تهوع ایجاد می کند پرهیز کنند.

به گزارش ایسنا، از سه سال قبل با راه‌اندازی بخش شیمی درمانی در جهرم، خدمات بیماریابی، تشخیص و انجام مراحل مختلف درمانی در این مرکز ارائه می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: