• سه شنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-1576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

روش تشخیص شربت «زادیتن» تقلبی

به دنبال انتشار فیلمی در خصوص تقلبی بودن شربت زادیتن، از سوی پلیس، کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص روش شناخت داروی تقلبی تذکراتی را ارائه داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، هاجر همتیان گفت: داروی "کتوتیفن" یک داروی ضدحساسیت است که در درمان برخی سرفه ها نیز کاربرد دارد.

همتیان گفت: این دارو، به دو صورت قرص و شربت در بازار وجود دارد و شربت آن، بیشتر در کودکان استفاده می‌شود؛ شرکت «نوارتیس» سوئیس این شربت را با نام تجاری «زادیتن» تولید و عرضه می‌کند.

وی با اشاره به مشاهده یک سری شربت زادیتن تقلبی در بازار، گفت: این نمونه اغلب مشخصات ظاهری یکسانی با شربت زادیتن اصلی داشت و دارای برچسب اصالت با کد ۱۶ رقمی مورد تایید در سامانه TTAC بود.

همتیان در عین حال گفت: برای تشخیص تقلبی بودن این کالا، ابتدا به سری ساخت درج شده روی جعبه یا شیشه دارو باید توجه کرد، داروهای دارای کد H ۰۴۴۷ و تاریخ انقضای ۲۸/۲/۲۰۲۰ به طور قطع تقلبی است .

این کارشناس مرکز دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شهروندان در صورت مشاهده شربت زادیتن تقلبی، با مشخصات ذکر شده، با شماره تلفن ۳۲۳۰۵۴۱۰(۰۷۱) داخلی ۲۲۴۰ تماس گرفته و موضوع را برای پیگیری های قانونی اطلاع رسانی کنند.

او گفت: مردم استان فارس در صورت داشتن هرگونه پرسش دارویی، می توانند از ساعت ۸ تا ۲۰ در تمامی روزهای هفته به جز روزهای پنجشنبه و جمعه با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره تلفن‌های ۱۹۰ ، ۱۴۹۰ یا ۳۲۳۳۱۰۱۷(۰۷۱) تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز را از کارشناسان دریافت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: