• چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9712-3976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون درمان وزارت بهداشت:

ایران رتبه اول پیوند مغزاستخوان را در منطقه دارد

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران با انجام سالانه بیش از ۱۱۰۰ پیوند مغز استخوان در کشور رتبه اول منطقه را در این زمینه دارد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، قاسم جان‌بابایی در مراسم سی‌امین سالگرد جشن پیوند سلول‌های بنیادی در شیراز، گفت: بیشترین میزان عمل پیوند مغز استخوان در ایران مربوط به بیماران تالاسمی بوده‌ است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در کشور پیوند مغز استخوان شده‌اند، گفت: پیوند در بیماری‌ های صعب‌العلاج و لاعلاج امیدواری ایجاد می‌ کند و نشان می‌ دهد که راه درمانی وجود دارد. برخی از بیماری ها و نارسایی ها، درمانی جز پیوند ندارد .

او با اشاره به خدمات ارزشمند و افتخارات دکتر اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران، در حوزه پیوند سلول‌های بنیادی، گفت: دکتر قوام‌ زاده به عنوان فردی پیشرو در حوزه پیوند مغز استخوان در دنیا شناخته شده است و به دلیل اینکه بیشترین میزان پیوند مغز استخوان را انجام داده‌ اند، از سوی معتبرترین مراکز علمی دنیا، چندین مورد تقدیر قرار گرفته اند .

جان بابایی افزود: دکتر قوام ‌زاده زمانی پیوند مغز استخوان را در ایران آغاز کردند که کشور در شرایط سخت بعد از جنگ قرار داشت و مسئولین در آن زمان بیشتر به دنبال سازندگی و اقدامات توسعه ای پایه بود .

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: همان زمان دکتر قوام زاده توانست مسئولین کشور را متقاعد کند که پیوند چیست و چرا مهم است. ایشان در بازه زمانی بیش از دو دهه، پیوند مغز استخوان در کشور را پیش بردند و با همت خود و همکاری شاگردانشان در سایر استان‌ ها نیز مراکز پیوند مغز استخوان ایجاد شد؛ به طوری که در حال حاضر ۱۸ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور ایجاد شده است .

او با بیان اینکه بحث پیوند به عنوان شاخصی برای میزان پیشرفت پزشکی در کشورمان محسوب می‌ شود، گفت: در حوزه پیوند کبد نیز اقدامات بسیار خوبی در کشور انجام شده و در این زمینه به همت دکتر ملک حسینی در دنیا پیشتاز هستیم؛ به طوریکه در یک بیمارستان در کشور به تنهایی سالانه ۷۰۰ پیوند کبد انجام می‌ شود، که اینها همگی موجب افتخار، امید و مباهات کشور است .

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بسیاری از بیماری هایی که درحال حاضر قابل درمان است، در سال های دهه ۶۰ ، درمانی نداشته و امیدی برای زنده بودن شان وجود نداشت.

در این همایش از پرفسور سید علی ملک‌حسینی قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: