• چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9712-4076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آغاز به کار هشتمین کنگره افق‌های نوین توانبخشی در شیراز

هشتمین کنگره ملی دانشجویی افق‌های نوین در علوم توانبخشی نیز با محوریت ارایه تحقیقات دانشجوییی در شیراز آغاز به کار کرد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هشتمین کنگره ملی دانشجویی افق‌های نوین علوم توانبخشی، چهارشنبه 15 اسفند در مجتمع ولایت شیراز آغاز به کار کرد و تا 16 اسفند ادامه خواهد داشت.

رییس دانشکده علوم توانبخشی شیراز در مراسم افتتاح این کنگره با بیان اینکه توانبخشی حیطه وسیعی از علوم مرتبط با سلامت را در بر می گیرد، گفت: دانش توانبخشی به مردمی که پس از گذراندن بیماری دچار مشکلات تهدیدکننده سلامت می شوند، کمک می کند تا به زندگی معمولی خود بازگردند.

محسن رازقی ادامه داد: گاهی افراد با بیماری هایی مواجه می شوند که در پی استفاده از روش های اولیه درمان، عوارضی در آنها برجا می ماند که مانع از زندگی معمول و طبیعی برای فرد می شود، در اینجاست که علوم توانبخشی به کمک فرد آمده تا به زندگی معمول خود بازگردد .

وی با اشاره به اینکه تمامی فعالیت های علمی و پژوهشی این رویداد علمی از سوی دانشجویان انجام شده است، افزود: در طول برگزاری این همایش، هجده سخنرانی برگزیده برای ارئه نتایج پژوهشی دانشجویان، از بین بیش از ۵۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه ارائه و هشت کارگاه آموزشی برگزار و ۳۰۰ دانشجوی شرکت کننده با آخرین دستاوردهای علمی در حوزه توانبخشی آشنا می شوند .

رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به مواجهه ایران با سالمندی، همچنین بروز بیماری های مزمن غیرواگیر و مخاطراتی که زندگی شهری و شهرنشینی برای مردم به وجود آورده، نقش توانبخشی و بازتوانی را در حوزه های مختلف سلامت برجسته و پررنگ دانست .

کامران باقری‌لنکرانی با اشاره به اینکه دانشکده علوم توانبخشی شیراز، سال هاست که به این موضوع توجه ویژه ای دارد، افزود: این دانشکده امسال اقدام به برگزاری هشتمین کنگره ملی دانشجویی افق های نوین در علوم توانبخشی کرده که در نوع خود اقدام خوب و عالمانه ای است .

او با توضیح اینکه خدمات توانبخشی به رغم ظاهر ساده، از پیچیدگی خاصی برخوردار است، ادامه داد: فردی که در این رشته تحصیل می کند، باید از رشته های دیگری مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیماری ها، فیزیک، مکانیک و دیگر مطالب علمی مرتبط سررشته داشته باشد و توانبخشی به عنوان رشته ای که در عرصه سلامت موردنیاز جامعه است، باید مورد توجه قرار گیرد .

باقری لنکرانی با بیان نقش مهم هزار روز نخست زندگی بر اساس تحقیقاتی که در بیست سال گذشته در روند سلامت افراد انجام شده است، توضیح داد: این هزار روز از پیش از تشکیل نطفه تا زمان شیرخوارگی ادامه پیدا می کند، زیرا عمده سلول های بدن در این هزار روز تشکیل شده و ظرفیت هایی که در آن به وجود می آید، توانمندی ها و استعدادهای فرد را تا اندازه زیادی شکل داده و استقامت فرد را در برابر بیماری افزایش می دهد که به سلامت عمومی جامعه می انجامد .

رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت با تاکید بر نقش اساسی این هزار بر رشد مغزی افراد گفت: البته این به معنی غیر قابل جبران بودن کاستی ها نیست، اما چنانچه بخواهیم سرمایه گذاری کلانی در سطح کشور انجام شود، توجه ویژه به سلامت افراد در این هزار روز است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: