• شنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-3280-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

شاعر، منقد و روزنامه نگار شیرازی:

سعدی مایه شرف، حیثیت و سربلندی ایران است

شاعر، منقد و روزنامه نگار شیرازی معتقد است که سعدی مایه شرف، حیثیت و سربلندی ملت ایران است و به اندازه‌ای بزرگ است که هر اقدامی هم برای معرفی او به جهان انجام شود، باز هم حقش ادا نشده است.

صدرا ذوالریاستین در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز سعدی، بیان کرد: شعر سعدی عاری از پیچیدگی است، به همین دلیل سعدی شاعر مردم به شمار می‌آید.

وی بیان اهمیت بزرگداشت سعدی افزود: سالروز این شاعر بلند آوازه در یکم اردیبشهت ماه هر سال تنها یک بهانه است، چرا که سعدی تنها کتابی و شاعری در کنار حافظ نیست که در صف مردم قرار دارد و هیچ خانواده‌ای حتی خارج از مرزها و حوزه زبان خارجی با او بیگانه نیستند.

این شاعر و منتقد ادبی با تصری حبر اینکه سعدی در وهله اول شاعر عشق است اما حکمت، عقل، تنرل، خشنونت، جامعه شناسی، توصیف، تصنیف،پلیدی‌ها را هم دیده و روی آنها کار کرده است، خاطرنشان کرد:  هرچند حافظ شاعر عمودی و افقی است اما سعدی چون زبان رسا و شفافی دارد، شاعر عمودی است، او شاعر کشیده و بلند است.

ذورالریاستین با تاکید بر اینکه اگر حافط نبود، سعدی بود  اما اگر سعدی نبود، حافظ به این بزرگی نبود، گفت: اگر حافظ و سعدی ابرغول هستند چون پا روی شعرهای نظامی و عراقی و غول‌ها گذاشته‌اند.

وی یادآور شد: حافظ به همان میزان که موسیقی و شطرنج می‌داند، به همان میزان شاهنامه و کلیات سعدی را می‌داند.

شاعر، منقد و روزنامه نگار شیرازی با بیان اینکه عشق سعدی، عشق زمینی است در حالی‌که در شعر حافظ دیده نمی‌شود، گفت: همگان شعر بی غل و عشق و رند سعدی را می‌دانند و می‌فهمند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: