• شنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-18114-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره آزمایشگاه‌های علوم پزشکی شیراز:

روزانه 12 هزار نمونه خون در فارس گرفته می‌شود

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به خدمات رسانی 440 آزمایشگاه تحت پوشش دانشگاه گفت: روزانه از  10 تا 12 هزار نفر برای انجام آزمایش، نمونه‌گیری می‌شود تا نسبت به نوع بیماری و سلامت خود مطمئن شوند .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بابک شیرازی یگانه بیان کرد: براساس دستور العمل‌ها و استاندارد‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام آزمایشگاه‌های کشور، رعایت این استاندارها اجباری است و به همین دلیل درصد دقت تمام آزمایشگاه‌های استان بیش از 95 درصد و این درصد در تمام آزمایشگاه‌های دنیا به همین اندازه است .

او با تاکید بر اینکه سالانه در تمام آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی، کنترل کیفی خارجی انجام می‌شود، ادامه داد: با ارسال نمونه‌های مجهول، نتیجه آزمایش از لحاظ درصد دقت آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد .

رئیس اداره امور آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پاسخ به این پرسش آیا امکان دارد دقت یک آزمایش غیر دولتی با خصوصی بسیار متفاوت باشد، گفت: با توجه به اینکه امروزه تمام آزمایشگاه‌ها ملزم به رعایت استاندارهای جهانی هستند، این موضوع صحت ندارد و نظارت‌ها از سوی دانشگاه بسیار سختگیرانه اعمال می‌شود .

این پزشک پاتولوژیست ادامه داد: در صورت گزارش این اختلاف بین آزمایشگاه کمتر از پنج درصد است؛ البته باید توجه داشت که در آزمایشگاه‌ها دقت 100درصدی هیچگاه حاصل نمی‌‌شود .

او از شهروندان خواست تا در صورت نیاز به نمونه گیری، به آزمایشگاه محل سکونت خود مراجعه داشته باشند، زیرا در تمام آزمایشگاه‌ها برای انجام آزمایش، از یک روش علمی استفاده می‌کنند .

شیرازی با بیان اینکه بیش از 95 درصد آزمایش‌های درخواستی در فارس و دیگر استان‌های کشور قابل انجام است، گفت: امروزه فقط درصد بسیار کمی از  آزمایش‌های ژنتیکی در خارج از کشور انجام می‌شود که تعداد این موارد نیز بسیار محدود است .

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: کارکنان آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی از زحمت کش ترین اقشار جامعه پزشکی هستند که برای سلامت جامعه تلاش شبانه‌روزی دارند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: