گزارش تصويري
به بهانه یادروز سعدی
عكس  13:49:34 1398/01/31
981-1782-5 كد خبر

ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف متخلص به سعدی، شاعر و نویسنده پر آوازه قرن هفتم ایران است، اهل ادب او را استاد سخن و اهل فلسفه و معرفت، او را مصلح جامعه می دانند و به حق که تمام توصیف‌ها در وصف او شایسته بوده اگرچه هنوز کامل نیست.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی اما به اندازه آوازه اش، در شیراز مورد لطف و تفقد قرار نگرفته، هرچند مردم این شهر بارها نشان داده اند که شاگردان خوب مکتب انسان ساز او هستند.

او که در نظامیه بغداد؛ از مهم‌ترین مراکز علم و دانش جهان اسلام در آن دوران؛ تحصیل و پس از آن به‌عنوان خطیب به مناطق مختلفی نظیر جمله شام و حجاز سفر کرده است. باید در جایگاه برتر از آنچه امروز دارد، نشانده شده و از قبل حضورش، بهره کافی در ابعاد مختلف حاصل شود.

به حق که پرداختن و برگزاری بزرگداشت برای نام آوری همچون سعدی، در حد یک روز و دو روز و تکرار کلمات زیبا در توصیف جایگاهی که تثبیت شده و ماناست، کفایت بزرگداشت او نیست؛ کاش آرامگاه و حاشیه آرامگاه سعدی را در حد و اندازه نامش، مد نظر قرار داده و پیراسته می ساختیم.

در شیراز آنقدر که بستنی سعدی و شهرک سعدی و مشکلات ساکنان این شهرک، در نگاه و کلام مردمان جاخوش کرده، جایگاه سعدی و مکتب انسان ساز او، نهادینه نشده است.

شاید تنها المان درخوری که از این شاعر و نویسنده پرآوازه در شیراز وجود دارد، مجسمه‌ای مربوط به پنج دهه‌ی قبل است؛ المانی که حتی محیط پیرامونی‌اش را متناسب با شایستگی‌های سعدی مزین نکرده‌ایم.

سعدی را در شیراز بیشتر در گفتار بلند داشته‌ایم و تنها یک روز را به او اختصاص داده‌ایم، حال آنکه سعدی، یک مکتب است؛ مجموعه سعدیه، باید بالاتر از یک آرامگاه برای فاتحه خوانی و گذری برای چشیدن بستنی باشد؛ مجموعه سعدیه به حتم نیازمند بازنگری و تاملی خردمندانه است.

سعدی و مجموعه فرهنگی سعدیه، می تواند به مرکز تولید فکر، ایده، خلاقیت و ... مدرسه‌ای انسان‌ساز بدل شود؛ شیراز باید با مدد گرفتن از نیک نامانی همچون سعدی، امروز میعادگاه دانشمندان و پژوهشگران و صاحب نظران باشد و ....


خبرنگار:
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: