• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دیدار وزیر علوم با استادان دانشگاه شیراز؛
استقبال نشدن از علوم انسانی خسارت بار خواهد بود

دیدار وزیر علوم با اساتید دانشگاه شیراز

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در روز چهارم از سفر به استان فارس، با جمعی از اساتید دانشگاه شیراز دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، دکتر منصور غلامی، ظهر دوشنبه 2 اردیبهشت، در ادامه سفر خود به فارس، در جلسه‌ای با حضور برخی از اساتید دانشگاه شیراز شرکت کرد.

در این جلسه توجه به منزلت اعضای هیئت علمی، تحول و نوآوری در آموزش، روند طولانی نوگشایی رشته ها، جهت دهی به فعالیت های پژوهشی، محدودیت منابع و کمبود بودجه، ضرورت بهسازی و تجهیر امکانات دانشگاهی، اصلاح نگاه مسئولان برنامه و بودجه به دانشگاه و کاهش گرنت و درنتیجه افت کیفیت پژوهشی؛ از مهمترین موضوعات مطرح شده از سوی اساتید حاضر در جلسه بود.

بی توجهی به علوم انسانی، چاپ مقالات کم کیفیت در برخی مجلات داخلی، ضرورت حرکت دانشگاه ها به سمت کارآفرینی، به کارگیری افراد توانمند برای شتاب دهی به فناوری، تقویت شاگرد پروری در دانشگاه، گلایه از کمیت گرایی صرف در دانشگاه، حمایت بیشتر از فعالیت های فرهنگی، رسیدگی به معیشت اساتید جوان، تورم آموزش عالی در کشور، ضرورت پاسخگویی به نیازهای جامعه، تعامل با سایر وزارت خانه و بازتعریف آموزش عالی متناسب با نیازهای جامعه؛ از دیگر مواردی بود که اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز در نشست مشترک با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کردند .

براساس این گزارش، دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز هم در این نشست به تشریح سیاست های کلان این دانشگاه پرداخت .

وی؛ اعتدال در همه شئون دانشگاه ، حضور اعضای هیات علمی در جامعه برای حل مشکلات و رفع چالش ها ، تعامل مناسب با دستگاه ها و سازمان های مختلف استان ، جوان گرایی در انتصاب ها ، استفاده از بانوان عضو هیات علمی در مدیریت ها ، توجه بیش از پیش به کیفیت آموزشی و پژوهشی، توسعه آزمایشگاه مرکزی و گسترش ارتباطات علمی بین المللی، را از سیاست های کلان دانشگاه شیراز برشمرد .

رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به موضوع ارتباط با صنعت خاطر نشان کرد : این موضوع مورد حمایت دانشگاه شیراز است و ضروری است که ساز و کار آن به طور دقیق مشخص شود .

دکتر برومند، معاون پژوهشی وزارت علوم هم در این جلسه خاطر نشان کرد: وزارت علوم باید سیاست گذاری، نظارت و ارزیابی کند و اجرا به دانشگاه ها واگذار شود .

وی تاکید کرد: دانشگاهی مثل دانشگاه شیراز این توانمندی را دارد که آیین نامه ها ، سیستم ها و رویه های مورد نظر خود را با هدف کارآمدی بیشتر طراحی واجرا نماید .

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مردم به دانشگاه اعتماد دارد و از ما انتظار است که پژوهش در راستای مشکلات جامعه انجام شود .

برومند گفت: روند جهانی به سمت ادغام دانشکده ها می رود و رشته های مادر می مانند وما هم باید به این مهم توجه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بالا رفتن قیمت ارز مشکلاتی را برای فرصت‌های مطالعاتی ایجاد کرده؛ اما تلاش شده که آمار نسبت به سال گذشته کاهش نیابد .

معاون پژوهشی وزارت علوم به پژوهش مورد نیاز دستگاه ها اشاره و اضافه کرد: سازمان های دولتی باید بودجه پژوهشی خود را شفاف اعلام کنند تا تعامل مناسب دستگاه ها و دانشگاه ها انجام شود.

براساس این گزارش، وزیر علوم هم در جمع اساتید دانشگاه شیراز گفت: علوم انسانی جوشیده از درون جامعه است و با تعامل حوزه های علمیه و دانشگاه ها می توانند برای ارتقا و تحول علوم انسانی اقدامات موثری را انجام دهند .

دکتر منصور غلامی افزود: امروزه دانش آموزان مستعد از رشته های علوم انسانی و حتی علوم پایه و مهندسی استقبال نمی کنند که این یک بیماری جدی برای جامعه است .

وزیر علوم گفت: ضروری است که برای این مشکل فکری کرد ، چراکه از ادامه این روند برای آینده کشور خسارات سنگین را در پی دارد .

در ادامه برنامه‌ها، وزیر علوم و همراهان با جمعی از کارمندان دانشگاه شیراز نیز نشستی برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هم اینک در جلسه‌ای با روسای دانشگاه‌های تحت اشراف وزارت علوم در شیراز شرکت دارد و پیش از آن هم بازدیدی از آزمایشگاه مرکزی و مجموعه پردیس دانشگاه شیراز داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: