• پنجشنبه ۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-2376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئيس انجمن اپتومتري ايران:

شناسايي ٢ درصد از افراد مبتلا به تنبلي چشم در ایران

رئيس انجمن اپتومتري(بينايي سنجي) ايران اعلام كرد حدود ٢ درصد از افراد مبتلا به تنبلي چشم در ايرانيان با انجام معاینات و در سنين زير شش سال شناسايي مي‌شوند .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، دكتر علي ميرزا جاني پنج‌شنبه ٥ ارديبهشت در حاشيه آغاز به كار هشتمين كنگره ملي اپتومتري شيراز در جمع خبرنگاران با تصريح بر اينكه متوسط سنجش بينايي ايرانيان با نرم جهاني برابري مي‌كند، گفت. به عنوان مثال ٢ تا ٣ درصد افراد در كل دنيا دچار تنبلي چشم هستند كه در ايران نيز همين آمار پيش‌بيني مي‌شود .

وي افزود: با توجه به پيش‌بيني‌هايي كه در سازمان بهزيستي با همكاري اپتومتريست‌ها انجام مي‌شود و همچنين با اجراي طرح غربالگري طي بيست سال گذشته، شاهد كاهش تنبلي چشم در دهه‌هاي دوم و سوم زندگي افراد هستیم .

میرزاجانی به قدمت ٥٠ ساله رشته اپتومتري در ايران اشاره و با بيان اينكه اپتومتري از شاخه‌هاي علوم پزشكي است كه به سيستم بينايي و سلامت چشم مي‌پردازد، خاطرنشان كرد: اپتومتريست‌ها پس از گذراندن دوره‌اي چهارساله اقدام به معاينه چشم، ارزيايي سيستم بينايي، تجويز لنز و عينك مي‌كنند .

وی با اشاره به اینکه هر استان در کشور، کنگره‌ای مختص به خود دارد، کنگره اپتومتری شیراز را مختص فارس دانست و گفت: کنگره سراسری هر سال به میزبانی تهران برگزار می‌شود.

میرزاجانی گفت: هدف از برگزاري اين كنگره‌ها بررسي آخرين دستاوردهاي علمي در حيطه‌هاي مختلف حرفه اپتومتري از جمله تجويز عينك، كم بينايي، تمرينات انحرافات چشم و...در قالب سمپوزيوم و كارگاه آموزشي است .

رئيس انجمن اپتومتري ايران اضافه كرد: هفت كنگره قبلي شيراز به محورهايي از علم اپتومتري پرداخته و امسال بر پاراكلينيك بينايي كه عبارت از تجهيزات و سيستم‌هاي خارج از كلينيك است، تاكيد دارد .

ميرزاجاني با بيان اينكه هم‌اينك سه هزار اپتومتريست در ايران مشغول به فعاليت هستند كه با استاندارد جهاني فاصله دارد، تصریح کرد: تعداد كم اپتومتريست‌ها در ايران منجر به اين شده كه در بعضي از بخش‌ها نيروهاي تجربي و كار نابلد در اين زمينه مشغول به كار شوند .

رئيس انجمن اپتومتري ايران گفت: در نقشه راه وزارت بهداشت مقرر شده كه تا سال ١٤٠٤ به تعداد چهار هزار و ٥٠٠ اپتومتريست برسيم كه البته با توجه به پراكندگي جمعيت در ايران به نظر مي‌رسد تا در مدت پیش‌بینی شده اندكي پايين‌تر از سطح لازم باشیم .

ميرزاجاني همچنين با بیان اینکه در بخش فريم و فروش عينك وزات صمت به برخی افراد با عنوان فروش، جواز داده است، گفت: كنترل اينكه اين افراد تنها به تعمير و ساخت عينك مي‌پردازند براي وزارت بهداشت پيچيده شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: