• چهارشنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-1674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر کل منابع طبیعی فارس:

پایش حریق جنگل‌های فارس با پهباد انجام می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: با توجه به گستردگی عرصه‌های مرتعی و جنگلی استان، پایش در هنگام وقوع حریق خصوصا در مناطق جنگلی با هدف ممانعت از گسترش آتش و کمک به اطفاء سریعتر حریق، از پهباد برای پایش استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شهرام منتصری چهارشنبه 8 خرداد با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی پیشگیری از حریق در مراتع و جنگل‌های فارس، گفت: با توجه به امکانات و نیروی حفاظتی اندک منابع طبیعی، مهار حریق با اتکا به این امکانات و تجهیزات دشوار بوده و خسارت سنگین و جبران ناپذیری به عرصه‌های طبیعی و ملی وارد می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از سیستم هاي نوين پايش نظیر پهپادها برای شناسایی نقاطي كه در آنها حریق حادث شده است، گفت: با هدف مدیریت زمانی اطفاء و کاهش سطح حریق اراضی جنگلی، در صورت بروز حادثه آتش سوزی استفاده از پهباد کاربردی ترین ابزار محسوب می‌شود.

منتصری گفت: امکان هدایت سریع نیروهای اطفاء حریق به نقاط دور، کنترل صحنه آتش و فرماندهی عملیات اطفاء حریق‌های گسترده و نیز کسب اطلاعات دقیق و لحظه به لحظه از وسعت و موقعیت حریق و نیز واکنش فوری نیروها در صحنه عملیات از ویژگی های بارز استفاده از تکنولوژی پهپادي است .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به توان و تجهیزات عملیاتی اکیپ پهپاد اطفاء حریق در مواقع بروز آتش سوزی در سطح اراضی جنگلی و مرتعی استان، گفت: در حال حاضر نقاط بحرانی و حساس در برخی شهرستان‌های بحرانی برای آشنایی قبلی با منطقه و بررسی میزان ارتفاع موجود جهت پرواز مورد بازدید و شناسایی کارشناسان پهپاد قرار گرفته تا در صورت بروز حادثه بتوان از توان و امداد هوایی این مجموعه استفاده کرد.

منتصری ادامه داد: برخی شهرستان‌ها نظیر قیروکارزین، جلساتی تحت عنوان هماهنگی و پیشگیری از حریق در جنگل ها با موضوع "استفاده از پهپاد در اطفاء حریق" را مد نظر قرار داده و در این راستا نیز نشست‌هایی با کارشناسان گروه پهبادی و نیروهای بسیج برگزار کرده‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به استفاده از پهپاد در عملیات های اطفاء حریق بویژه در زمان بروز آتش سوزی‌های گسترده در جنگل‌های فارس، افزود: با برنامه ریزی‌های انجام شده و هماهنگی با مدیریت پهپادهای استان، این گروه‌ها آمادگی خود را برای همکاری با منابع طبیعی فارس و مساعدت در رصد عملیات اطفاء حریق اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، عرصه هاي منابع طبيعي استان فارس بيش از ١٠ ميليون هكتار است که از این میزان 7.3 ميليون هكتار مرتع و بالغ بر 2.2 ميليون هكتار عرصه‌هاي جنگلي باگونه‌هاي ارزشمند بنه، بلوط، ارژن، بادام کوهی و کنار است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: