• دوشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-3174-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آبگیری سد هایقر فیروزآباد در انتظار تأمین اعتبار

نماینده مجری ساخت سد هایقر در شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: اگر اعتبارات لازم تامین شود، امکان آبگیری سد هایقر فیروزآباد تا پایان امسال وجود دارد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای فارس، محمد رحیمی با بیان اینکه پروژه سد هایقر فیروزآباد 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: این سد از نوع بتونی غلطکی قوسی با ارتفاع 91 متر از پی، طول تاج 233 و عرض 6 متر است که ظرفیت ذخیره 130 میلیون متر مکعب آب را دارد.

به گفته رحیمی برای اجرای این سد تا کنون 1250 میلیارد ریال هزینه شده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن حدود 1500 میلیارد ریال است. این میزان اعتبار برای تملک اراضی مخزن سد، تکمیل عملیات اجرایی بدنه سد، جاده جایگزین، تجهیزات هیدرومکانیکال و ابزار دقیق باید هزینه شود .

رحیمی خاطرنشان کرد که همه مراحل ساخت این سد توسط متخصصان داخلی و با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اجرا شده است .

او، یکی از نکات مهم در اجرای این طرح را صرفه‌جویی‌های اعتباری دانست که از طریق بهینه کردن اجرای طرح توسط عوامل درگیر حاصل شده و در سایر طرح‌های مشابه نیز مورد استفاده قرار گرفته است .

رحیمی مهم‌ترین اهداف آن را کنترل سیلاب و جلوگیری از شور شدن آب به خاطر وجود گنبدهای نمکی پایین‌دست، تأمین آب کشاورزی، شرب و صنایع منطقه و تولید انرژی برقابی برشمرد .

او اضافه کرد: حجم آب تنظیمی سد هایقر حدود 67 میلیون متر مکعب است که 11 میلیون متر مکعب آن برای تامین آب شرب شهرها و روستاهای پایین‌دست، 30 میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی ( صنایعی نظیر کارخانه کربنات سدیم در پایین‌دست سد)، 10 میلیون متر مکعب برای کشاورزی و 16 میلیون متر مکعب نیز برای حقابه زیست‌محیطی در نظر گرفته خواهد شد .

به گزارش ایسنا، سد هایقر در 22 کیلومتری جنوب شرقی شهر فیروزآباد و در مسیر شهرستان قیروکارزین و رودخانه فیروزآباد قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: