• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-4074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

یازده ميليون هكتار از دشت‌هاي كشور نیازمند آبخوانداری است

معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری، گفت: یازده میلیون هکتار از دشت های کشور نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری است.

به گزارش دریافتی ایسنا منطقه فارس، شهبازی چهارشنبه 22 خرداد که همراه با اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به فارس سفر کرده بود، در بازدید از پروژه کنترل سیلاب و آبخوانداری مشکان شهرستان نیریز، گفت: طی ده سال گذشته به طور متوسط در کشور 11 میلیمتر کاهش بارندگی و 54 میلیمتر افزایش تبخیز و تعریق را شاهد بودیم.

شهبازی اضافه کرد: این موضوع موجب بیلان منفی سفره های آب زیر زمینی شد؛ یکی از راهکارهای علمی برای جبران این کسری، اجرای پروژه های آبخیز و آبخوانداری، است.

وی گفت: خوشبختانه سال گذشته با عنايت ويژه مقام معظم رهبري ٢٠٠ ميليون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي به پروژه هاي آبخيزداري و آبخوانداري اختصاص يافت كه ٦٠٠٠ نقطه در كشور از بركات اين پروژه ها بهره مند شدند.

شهبازي افزود: با توجه به اثرگذاري پروژه هاي اجرا شده، امسال نيز رقمي معادل ١٥٠ ميليون يورو برای انجام پروژه هاي آبخيزداري در ١٠ هزار نقطه از كشور  پيش بيني شده است.

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري فارس نيز در اين بازديد به انجام ٣٥ پروژه آبخيزداري و آبخوانداري در سال گذشته اشاره و اضافه كرد: خوشبختانه فارس از استانهاي بهره مند و پيشتاز در زمينه جذب اعتبارات صندوق توسعه ملي بوده و در سال گذشته بيش از ٢٨ ميليارد تومان تنها به انجام پروژه هاي سازه اي آبخيزداري اختصاص يافته است.

منتصری ضمن اشاره به ظرفيت بالاي استان برای جذب اعتبار و انجام پروژه هاي آبخيزداري افزود: با توجه به مطالعات انجام شده، در صورت تخصيص اعتبارات حتي تا ميزان ٨٠٠ ميليارد تومان، آمادگي  اجراي پروژه هاي آبخيزداري و آبخوانداري را داريم.

او ابراز امیدواری کرد که این مهم با حمایت اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، محقق شود.

بازديد از باغات پسته شهرستان سروستان، كارخانه فرآوري انجير و مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي شهرستان استهبان، بازديد از نهالستان نمونه بهرام مشكان نيريز و ايستگاه نمونه پرورش دام شهرستان خرامه از ديگر بخش هاي سفر يكروزه معاون سازمان جنگلها و اعضاي كمسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي به استان فارس بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: