• سه شنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-5674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون منابع طبیعی فارس خبر داد:

اجرای طرح پایش عرصه‌های بیابانی فارس

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس از اجرایی شدن طرح پایش عرصه‌های بیابانی در این استان با هدف کنترل و ممانعت از گسترش پدیده بیابان‌زایی خبرداد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، عبدالحسین یوسفی سه شنبه 28 خرداد، در همایش تخصصی بیابان‌زدایی در لارستان گفت: روند روبه گسترش بيابان‌ها و تهدیدات ناشی از این پدیده در عرصه های طبیعی موجب تنش‌های آبی چند سال اخیر و به دنبال آن كاهش سطح آب‌های زیر زمینی و زایش بیابان در بخشی از شهرستان‌های فارس شده است .

یوسفی از اجرای طرح پایش عرصه‌های بیابانی استان فارس با هدف کنترل و مهار پدیده بیابانزایی خبر داد و گفت: در این راستا فرایند گسترش روند بیابانی شدن و مساحت جدید بیابان ها بعد از دوره خشکسالی با همکاری کارشناسان و اساتید علوم منابع طبیعی و تحقیقاتی و کارشناسان اداره بیابان منابع طبیعی استان پایش شده و مناطق جغرافیایی هدف به لحاظ گستردگی این پدیده تحت کنترل قرار می‌گیرد .

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ادامه داد: يك ميليون و ۱۳۹ هزار هكتار از عرصه‌های منابع طبیعی فارس، مناطق بیابانی است که ۹ درصد مساحت استان را شامل می‌شود .

وی با بیان اینکه بیشترین سطح اراضی بیابانی استان در شهرستان‌های نیریز، زرین دشت، لامرد، لارستان، خنج، مهر و فراشبند واقع شده است، گفت: اجرای طرح مطالعاتی هفت شهرستان از مناطق بحرانی بیابانی فارس در سنوات گذشته انجام شده و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی مقابله با بیابانزایی در این مناطق در حال انجام است .

یوسفی اضافه کرد: این عملیات شامل اجرای طرح‌های نهالكاري، مديريت هرز آب، حفاظت و قرق، آبياري و مراقبت در اراضی بیابانی استان است .

وی با بیان اینکه ۳.۵ درصد از کل مساحت عرصه‌های بیابانی کشور در استان فارس قرار دارد، گفت: وسعت بیابان‌های کشور ۳۲.۵ میلیون هکتار است که حدود ۲۰ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود .

یوسفی با اشاره به وضعيت عرصه‌هاي بياباني فارس و اقدامات انجام شده برای کنترل و مهار پدیده بیابانزایی، گفت: برای رسیدن به این هدف، بازبینی در الگوی کشت گیاهان نظیر کشت گونه‌های اقتصادی کم آب سازگار به خشکی با رویکرد مشارکت مردم در شهرستان‌های بحرانی از راهکارهای مهم است .

وی همچنین خواستار تعامل بيشتر مردم و مديران در مقوله اجرای طرح‌های بيابانزدايي در استان شد و افزود: اجرای طرح های بیابان زدایی تنها با مشارکت مردم و بهره برداران عرصه ها امکان پذیر خواهد بود؛ ضمن اینکه حفاظت و قرق عرصه های طبیعی نقش مهمی در حفظ و احیاء پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان زایی دارد .

یوسفی در ادامه با اشاره به اجرای پروژهاي بيابانزدايي موفق در شهرستان های مختلف افزود: اقدامات اجرا شده در مناطق دژگاه شهرستان فراشبند و تم شولی شهرستان نیریز از طرح‌های تاثیر گذار و موفق در مناطق بیابانی استان بوده است .

حسني معاون استاندار فارس و فرماندار ويژه لارستان نیز در این همایش ضمن قدردانی از اقدامات خوب اداره منابع طبيعي و آبخيزداري لارستان در زمينه بيابانزدايي در سطح شهرستان بويژه منطقه علي آباد كهنه، افزود: اجرای پروژه‌های بیابانزدایی با رويكرد مشاركت مردم و توانمندسازي جوامع محلي تاثیر بسزایی در کاهش روند بیابانی شدن و تخریب اراضی و نیز جلوگیری از بروز گرد و غبار ناشی از فرسایش خاک داشته است .

فرماندار ویژه لارستان در ادامه ناملايمات طبيعي را نشانه دست درازي انسان به حريم رودخانه ها، جنگل ها و مراتع دانست و افزود: توجه به شرايط اقليمي و استعداد هر منطقه تاثیر چشمگیری در پایداری زندگی مردم دارد و در این راستا تلاش برای شناخت توانايي هاي مناطق و سکونتگاههای هدف طرح از اولویت‌های اساسی است .

سخنرانی مهندس مصباح از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، اعطای لوح یادبود به تعدادی از رؤسا و كارشناسان نمونه شهرستان‌ها برای اجرای طرح های الگویی و موفق بیابانزدایی، قدردانی از نیروهای خدوم یگان حفاظت شهرستان لارستان و نیز تجلیل از برخی همیاران طبیعت شهرستان به دلیل انجام ماموریت‌های موفق اطفاي حريق كوه هرم لارستان، از برنامه‌های این همایش بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: