• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 983-3876-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد و ISC

با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهران و رئیس مرکز منطقه‌ای علوم و فناوری و مرکز ISC تفاهمنامه همکاری امضاء و مبادله شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شامگاه چهارشنبه 29 خرداد تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز منطقه‌ای علوم و فناوری و مرکز ISC در شیراز، تفاهمنامه همکاری با هدف رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد امضا و مبادله شد .

براساس این تفاهم نامه، رتبه بندی شاخص‌های علمی و همچنین ثبت نشریات دانشگاه آزاد اسلامی و کیفی سازی آنها را عهده دار خواهد شد .

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در مراسم امضا و مبادله این تفاهمنامه، گفت: پایگاه استنادی گرچه در شیراز و استان فارس واقع‌شده اما خدماتش  در دیگر استان‌های کشور نیز دنبال می‌شود.

دکتر محمدجواد دهقانی ضمن یادآوری اینکه کد شناسایی مقالات به‌زودی برای نشریات بومی صادر می‌شود، به فعالیت‌ها و اقدامات بین‌المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای علوم و فناوری اشاره و اضافه کرد: داده‌های مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در اختیار دانشگاه‌هایی قرار خواهد گرفت که دارای کرسی زبان و ادبیات فارسی بوده و می‌توانند به آن دسترسی رایگان داشته باشند.

دهقانی خاطرنشان کرد: چشم‌انداز در مرکز و پایگاه، دست‌یابی به مرجعیت سنجش و ارزیابی توسعه علمی در منطقه و جهان است که این مهم همواره مدنظر رهبر انقلاب نیز بوده و در سخنان ایشان بر این مرجعیت تأکید شده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: امروز نیاز است که فعالیت‌های پایگاه بیشتر جنبه بین‌المللی پیدا کند زیرا ظرفیت‌های بسیاری برای این کار در این عرصه وجود دارد .

دهقانی همچنین کیفی سازی نشریات علمی را از اهداف پایگاه استنادی و مرکز منطقه‌ای عنوان و اضافه کرد: رتبه‌بندی دانشگاه‌ها با هدف رقابت سالم نیز از سال‌های پیش آغازشده که در راستای آن می‌توان به مقوله کیفی سازی دانشگاه‌ها به شکل جدی توجه شود .

وی با اشاره به تبادل تفاهمنامه‌هایی در سطوح ملی و بین المللی خبر داد و گفت: در این نشست‌ها سعی شده که ظرفیت‌های این مجموعه علمی بین‌المللی معرفی شود .

دهقانی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران طی 20 سال اخیر رشد مطلوبی به لحاظ علمی داشته است، یادآور شد: سهم کشورهای اسلامی در این زمینه 10درصد بوده که قرار است تا یک دهه آینده به 20 درصد افزایش یابد .

به گزارش ایسنا و براساس مفاد این تفاهمنامه، محورها و زمینه‌سازی‌های مشترک از طرف پایگاه استنادی و مرکز ISC شامل نمایه‌سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه آزاد، کمک به تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه و تعیین جایگاه دانشگاه در بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، رتبه‌بندی کل شعب و واحدهای دانشگاه مطابق با شاخص‌های مصوب و توافق طرفین، فراهم‌سازی و حمایت در چاپ و انتشار نشریات علمی دانشگاه و درون داد و پردازش این نشریات و .. تعیین شده است .

در این تفاهمنامه دانشگاه آزاد اسلامی موظف است نسبت به ایجاد دسترسی به اطلاعات کتاب‌شناختی موبوط به کتاب‌ها، طرح‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه‌ها و سایر مدارک علمی موجود در دانشگاه جهت ثبت در پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز، ارسال مجموعه مقالات کنفرانس‌ها، سمینارهای ملی و بین‌المللی و متن سخنرانی‌های علمی و مجلات دانشگاه به مرکز منطقه‌ای و آی اس سی، ایجاد دسترسی به منابع آثار و مستندات و اطلاعات علمی تخصصی طرفین به منظور غنی‌سازی منابع علمی طرفین و حمایت معنوی از برگزاری همایش‌های مرتبط با مأموریت‌های مرکز منطقه‌ای و آی اس سی که با سیاست ها و مأموریت‌های دانشگاه هم‌راستا باشد، اقدام کند .

به گزارش ایسنا، مدت اجرای این تفاهم‌نامه از تاریخ انعقاد به مدت 3 سال تعیین شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: