• دوشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-2080-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک حوزه هنری و ستاد احیای امر به معروف فارس

در راستای بررسی نقش کاربردی هنر در احیای امر به معروف و نهی از منکر، تفاهم‌نامه مشترکی بین حوزه هنری و ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان فارس منعقد شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، رئیس حوزه هنری فارس دوشنبه 17 تیر در آیین انعقاد تفاهم‌نامه مشترک حوزه هنری و ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان بیان کرد: برخی از فرایض در شاکله باورهای فرهنگی و اجتماعی در عرصه اندیشه اسلامی وجود دارند که در عین ظریف بودن، مظلوم واقع شده‌اند، به همین دلیل باید با تامل بیشتری وجه زیبایی شناسی آن را دریافت و اجرا کنیم .

محمد کرم‌اللهی افزود: فریضه «امر به معروف و نهی از منکر» به عنوان یکی از فرائضی که ریشه‌های معرفت‌شناسی عمیقی در باورهای بشری دارد دارای یک ریشه عمیق زیبایی شناسی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

وی با اشاره به این که هنر انقلاب در ذات خود وظیفه رسالت تبیین فلسفه امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: حوزه هنری به عنوان متولی فرهنگ و هنر انقلاب نمی‌تواند زمینه‌ای را برای دوری از امر به معروف و نهی از منکر اتخاذ کند .

رئیس حوزه هنری فارس ادامه داد: این مساله ادعای بزرگی است اما حجتی بر درستی ادعای خویش داریم چرا که وقتی می‌گوییم دعوت به زیبایی می‌کنیم یعنی دعوت به امر متعالی می‌کنیم که یکی از بارزترین مصادیقش «امر به معروف و نهی از منکر» است .

کرم‌اللهی با بیان اینکه ما در عرصه تفکر اسلامی وامدار فرهنگی به نام مدرسه عاشورا هستیم، اظهار کرد: در این مدرسه آموزه‌های فراوانی یاد گرفته‌ایم که شاکله حرکت‌های معنوی و اجتماعی ما را شکل داده‌اند .

وی تصریح کرد: این مدرسه به ما یاد داده است که اگر می‌خواهیم «تولی و تبری» یعنی دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا را در بالاترین سطح، تبیین کنیم باید از ارزش‌هایی مانند امر به معروف  وهی از منکر غافل نباشیم و هنر و هنرمند نیز به عنوان یک محور اساسی از ارزش‌های دینی می‌تواند در این راه ثابت قدم باشد .

رئیس حوزه هنری فارس ادامه داد: حوزه هنری فارس همواره تلاش کرده است که فریضه «امر به معروف  ونهی از منکر» را با زبان هنر در سطح جامعه معرفی و تبیین کند. هر چند که نمی‌توان این ادعا را داشت که در این راه صد در صد موفق بوده‌ایم اما گام‌های خوبی در این راه برداشته شده است .

کرم‌اللهی یادآور شد: برای نیل به موفقیت به همراهی و همیاری نیاز داریم و یکی از نهادهایی که می‌تواند خط فکری به ما بدهد ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر است تا از مسیر اصلی منحرف نشویم .

دبیر ستاد احیای امر به معروف ونهی از منکر فارس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: «هنر» به مثابه یک امر متعالی ریشه در «توحید» دارد، لذا وقتی از هنرمند حرف به میان می‌آید بدین معناست که وی باید ارزش‌های توحیدی که امر به معروف و نهی از منکر یکی از آن‌هاست را به زیباترین شکل ممکن به تصویر بکشد .

سلیمان مهدوی گفت: متأسفانه زدودن اخلاق و انحراف برخی از جشنواره‌های سینمایی از اصول اخلاقی و دینی بسیار رایج شده است. برخی جشنواره‌های سینمایی نه تنها برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی می‌کنند بلکه گاهی نیزبرخی رفتارها در عرصه عمومی به این فریضه الهی صدمه زده است .

وی در ادامه گفت: خوشبختانه جشنواره فیلم «عمار» توانسته در راستای احیای امر به معروف  ونهی از منکر گام های ثمربخشی بردارد .

دبیر ستاد احیای امر به معروف  ونهی از منکر فارس در ادامه بیان کرد: هنرمند باید «سرشت انسانی» را مقدم بر «غرائض الهی» بداند، لذا هنر انقلاب هم چنین مبنایی داشته است که مبانی هنرهای اسلامی نیز در این زمینه بنیاد مستحکمی دارد .

مهدوی ابراز امیدواری کرد که با امضای این تفاهم‌نامه گام بلندی در راستای تحقق چشم‌انداز فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برداشته شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: