• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-5874-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون حمایت قضایی اتاق بازرگانی فارس:

فضای رقابتی به حفظ مالکیت فکری در اقتصاد کمک می‌کند

رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها اتاق بازرگانی فارس با تاکید بر فراهم کردن بستر ترویج حاکمیت فکری و معنوی از طریق آموزش، گفت: ایجاد فضای رقابتی به حفظ مالکیت فکری در اقتصاد کمک می‌کند.

به گزارش منطقه فارس ، سهیلا محبی سه‌شنبه 25 تیر در نشست با کارشناسان و فعالان حوزه قضایی اتاق بازرگانی استان، خاطرنشان کرد: در دور نهم اتاق بازرگانی فارس شاهد تغییرات شایسته‌ای هستیم .

وی با اشاره به اهمیت نقش کمیسیون‌ها به عنوان بازوهای مشورتی و اتاق فکر بخش خصوصی، افزود: یکی از تغییرات مهم و عمده‌ای که قرار است اتفاق بیفتد تشکیل کمیسیون‌هایی است که تا کنون وجود نداشته است .

محبی با بیان اینکه یکی از این کمیسیون‌ها، کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی است، افزود: با تعامل فعال با دستگاه‌های متناظر جهت تامین حمایت‌های نظارتی، ثبتی، قضایی و ملاحظات اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و متقابل آن بررسی قوانین و مقررات حوزه‌های کسب و کار تلاش می‌شود موانع تولید برطرف و شرایط برای کسب و کار بهتر تسهیل شود .

رئیس کمیسیون حمایت قضایی اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود می‌توانیم از نمایندگان سه قوا در استان و اساتید دانشگاه حاضر در جلسه بیشترین بهره را ببریم .

وی با بیان اینکه با نامناسب بودن تولید و عوامل موثر در آن رسیدن به توسعه پایدار شدنی نیست، تصریح کرد: ماموریت و مسئولیت یکایک ما این است که با استفاده از تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود تا حد ممکن برای ایجاد توسعه و به تبع آن اشتغال پایدار و برون رفت از مخاطرات اقتصادی بسترسازی کنیم .

محبی با بیان اینکه کمیسیون حمایت قضایی دو کار گروه دارد، گفت: برنامه این کارگروه‌ها با حضور بخش دولتی، خصوصی و متخصصین و اساتید دانشگاه نیازسنجی می‌شود، مسائل و مشکلات احصا و براساس آن راهکارها و پیشنهادهای اصلاحی ارائه می‌شود .

وی افزود: در این کمیسیون مشکلات فعالین اقتصادی از جمله مشکلات بانکی، ممنوع خروجی، مسائل تعزیری و عدم صدور دست چک بررسی می‌شود و امیدواریم بتوانیم این گونه مشکلات را به حداقل برسانیم .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس درباره مبحث مسئولیت‌های اجتماعی و مالکیت فکری و معنوی نیز گفت: قوانین و موارد قانونی در این باره وجود دارد اما اینکه تا چه اندازه عملیاتی و اجرایی شده جای تامل بسیار است .

محبی افزود: حتی گام‌های اولیه حاکمیت فکری و معنوی با تزلزل برداشته شده و نیاز است که بستر و فرهنگ این امر از طریق آموزش فراهم شود و به آن توجه ویژه ای کرد .

معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری فارس نیز در این نشست گفت: تثبیت مالکیت نقش ممتازی در جهت توسعه پایدار دارد و حقوق مالکیت جز شاخص‌های توسعه در سطح بین الملل محسوب می‌شود.

عبدالنبی نجیبی تصریح کرد: ما باید کاری کنیم که قانون؛ مطالبه عمومی مردم و صنوف مختلف در جامعه بشود اگر امروز ما بحث مالکیت فکری و چالش و رتبه پایین ایران را داریم شاید به این دلیل باشد که بخش خصوصی و یا نهادهای اقتصادی بخش دولتی اجرای قوانین مالکیت فکری را به عنوان یک باور عمومی و یک مطالبه ی عمومی از حاکمیت و دولت در خواست نمیکنند و یا ناقص مطالبه کردند.

وی بیان کرد: در ابتدا نیاز است فرهنگ تثبیت مالکیت فکری و فیزیکی توسعه پیدا بکند تا این امر بستری برای اجرای قانون و تثبیت قوانین جدیدتر و جامع تر و کامل تر شود .

نجیبی گفت: تا مادامی که نسبت به استفاده از دست رنج و ثمره فکری دیگران مثل محصولات فرهنگی واکنشی نشان ندهیم با وجود اینکه این موضوع به عنوان تخلف پذیرفته شده باشد؛ تصویب قوانین پی در پی هیچ فایده‌ای نخواهد داشت .

وی تصریح کرد: ابتدا باید احترام به مالکیت به عنوان یک مطالبه عمومی مردمی درآید سپس در این کارگروه، نظام حاکمیت و نهادهای دولتی و عمومی و خصوصی تشکل‌های صنفی به عنوان یک مطالبه خاص بین اقشار اقتصادی مطرح شود .

معاون دادگستری فارس عنوان کرد: ممکن است استفاده از حاصل دسترنج دیگران در حوزه مالکیت فیزیکی و معنوی در کوتاه مدت سودآوری داشته باشد اما در بلند مدت و در نگاه جامعه عدم امنیت ناشی از این رفتار مشهود است .

عباسی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز نیز در این نشست با توضیح کاملی از بحث مالکیت فکری در حوزه اقتصادی گفت: شرکت‌ها در حوزه مالکیت فکری و مسئولیت اجتماعی در ۲ حالت قرار دارند یا در حال انحصار هستند یا رقابت؛ در حالت انحصار توجه به حوزه مالکیت فکری رخ نمی‌دهد اما در حوزه رقابتی این امر محقق می‌شود .

وی خاطرنشان کرد: اگر ما در بنگاه‌های اقتصادی شرایط رقابتی درست و سالم داشته باشیم می‌توانیم به مالکیت فکری و معنوی در شرکتها نیز بپردازیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: