• چهارشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-11414-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

معاون محيط زيست فارس:

شهرهای فارس سایت دفن زباله دارد/
حذف پلاستیک جایگزین نیاز دارد

معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس گفت: تقریبا تمام شهرهای استان فارس محلی را برای دفع و دفن زباله دارند اما تنها سی و دو سایت، استاندارد بوده و دارای مجوز است.

لیلا تاجگردون در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس با بیان اینکه اکثر سایت‌های دفع و دفن زباله در فارس فاقد استاندارد است، گفت: از بین ٨٦ سايت دفن زباله موجود در فارس، ٣٢ سايت داراي مجوز است؛ البته بازدید و پایش سایت‌ها به شکل مستمر انجام می‌شود.

او البته یادآور شد که برخی از شهرهای استان فارس دارای سایت دفن زباله مشترک است و تاکید کرد که تمام سایت‌های دفن زباله باید متناسب با استانداردها جانمایی، طراحی و استفاده شده و چارچوب اصولی در آنها رعایت شود.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، سایت دفن زباله برمشور را یکی از سایت‌های استاندارد کشور قلمداد و تاکید کرد که در این محل زباله به شکلی اصولی دفن می‌شود.

او خاطرنشان کرد که بالغ بر هشت درصد از کل زباله جمع‌آوری شده از کلانشهر شیراز در مبدا و قبل ورود به سایت برمشور، تفکیک می‌شود.

حذف کامل پلاستیک نیازمند جایگزین است

تاجگردون اضافه کرد: رويكرد امسال سازمان محيط زيست و به تبع آن اداره‌كل محيط زيست فارس بر محوريت نظارت بیشتر بر نحوه دفع پسماندهای بيمارستاني، عفوني، كشاورزي و ...قرار داده شده است.

او با اشاره به تمرکز سازمان حفاظت محیط زیست بر کاهش استفاده از پلاستیک توسط شهروندان، گفت: در فارس هم این هدف مد نظر قرار گرفته و از مصادیق آن اجراي پويش شهر بدون پلاستيك در شيراز است.

معاون حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: پویش شهر بدون پلاستیک از سال گذشته در شیراز اجرايي و متعاقب آن، مرامنامه‌اي بین دستگاه‌هاي اجرايي امضا شد.

تاجگردون اضافه كرد: در كارگروه سلامت و امنيت غذايي استانداري فارس نيز مصوبه‌اي مبني بر ملكف شدن دستگاه‌ها برای كاهش استفاده از پلاستيك تصویب شد که در راستای همین مصوبه دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی اصلی سلامت بحث حذف ظروف یکبار مصرف از فروشگاه‌های عرضه کننده غذای گرم را دنبال کرد.

او ادامه داد: لازمه تداوم تاثیرگذار پویش شهر بدون پلاستیک، مشخص کردن جايگزين مناسب برای پلاستیک است؛ محصولی که تمام ابعاد زندگی انسان را در برگرفته و هنوز هم جایگزین مناسبی برای آن نداریم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس با تاكيد بر اين كه حذف پلاستيك در كوتاه مدت ممكن نيست، گفت: پلاستيك‌هايي كه براي کشت محصولات نيز استفاده مي‌شود پس از برداشت محصول در همان موقعيت رها و به مروز زمان با جذب در خاك، موجب تجزيه خاك می‌شود و نهايتا بر سلامت انسان اثر مي‌گذارد .

تاجگردون کاهش تولید پلاستیک و جایگزین آن با پلاستيك‌هاي تجزیه پذیر، آموزش و فرهنگسازي، تفکیک پلاستیک‌ها در مبدا، کاهش استفاده از آنها و عدم رها سازی در طبیعت را راهكاري مناسب براي كاهش استفاده از پلاستيك برشمرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: