• سه شنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 985-2880-5
  • خبرنگار : 014
  • منبع خبر : ----

پژوهشگر شهرسازی:

برای قضاوت در مورد آینده هتل نیمه‌ساز آسمان زود است

یک پژوهشگر شهرسازی با تاکید بر اینکه قضاوت در خصوص لزوم تخریب شدن یا نشدن ساختمان نیمه‌ کاره هتل آسمان زود است، گفت: به صرف انتشار چند عکس و طرح مباحثی در فضای مجازی، نمی‌توان اعلام نظر کرد که آیا سازه این هتل تخریب می‌شود یا نه.

خشایار شیبانی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با اشاره به حواشی ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر تخریب سازه هتل نیمه کاره آسمان که طی روزهای اخیر به دلیل دپوی مواد اشتعالزا در طبقات زیرزمینی، دچار حریق شدید و گسترده شد، گفت: به جز گروهی چهار نفره از نظام مهندسی ساختمان استان، اجازه ورود به افراد دیگر داده نشده است.

وی تاکید کرد: باید یک تیم متخصص در حوزه مقاوم سازی سازه جهت بررسی دقیق سازه‌ این هتل مشخص شود و این در حالی است که دو نفر از چهار نفر انتخاب شده هیچ تخصصی در زمینه مقاوم سازی ندارند.

این کارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی با بیان اینکه نمی‌توان به طور قاطع گفت که آیا این سازه تخریب خواهد شد یا نه؟ افزود: عواملی مانند وجود استخر که موجب افزایش تراکم آب و نفوذپذیری آب در پایه این ساختمان شده، به سهم خود مشکلاتی را در این ساختمان رقم زده، لذا باید قضاوت را به بررسی دقیق توسط گروه‌های اعزامی، سپرد.

شیبانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر سازه تحریب شود، محور زندیه ثبت جهانی خواهد شد یا نه؟ گفت: اگرچه این بنا باعث شده که حریم بصری محور زندیه مخدوش شود اما باید از این منظر هم به موضوع نگاه کرد که آیا این سازه تنها عامل ثبت یا عدم ثبت است؟

وی با ذکر این نکته که 10 مؤلفه موجب ثبت یک بنا می‎شود که باید همه آنها را در کنار هم بررسی کرد، گفت: حریم منظری ممکن است به ثبت جهانی این محور آسیب وارد کند اما به تنهایی عاملی برای ثبت جهانی محور زندیه به شمار نمی‌رود، بلکه مساحت، عناصر ارزشمند بافت و ...باید در یک چارچوب براساس معیارهایی که یونسکو برای ثبت جهانی یک بنا در نظر گرفته، قرار گیرند.

این پژوهشگر شهرسازی همچنین اظهار کرد: تا سال 2019 تنها پرونده‌ای که در استان برای ثبت جهانی در دست بررسی قرار گرفته، بناهای محور ساسانی بوده و موضوعی تحت عنوان ثبت جهانی محور زندیه، پرونده نشده است.

شیبانی خاطرنشان کرد: البته نباید در کنار این مباحث، از تاثیری که ساخت یک هتل بر اقتصاد شهری، توسعه شهر و گردشگری آن دارد، غافل بود و اگر تخلفی هم در ساخت و صدور مجوز شده باز هم نباید این موضوعات تحت‌الشعاع قرار گیرند.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی همیشه به دنبال متهم کردن افراد و جنجال هستند، گفت: در این صورت سرمایه گذار، رغبتی برای حضور در این شهر نمی‎کند، بنابراین به جای طرح مباحث قدیمی و تحریک انگیز باید توجه کرد که اصلا پرونده‌ای در خصوص ثبت جهانی محور زندیه وجود ندارد.

کارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی اضافه کرد: ساخت هتل آسمان در اقتصاد شهری تاثیر زیادی خواهد داشت و اگر به نتیجه برسد، انگیزه‌ و تشویقی برای سایر سرمایه گذاران خواهد بود؛ به نظر می‌رسد اکنون هم  با اجرای طرح مقاوم سازی ، می‌توان نسبت نگهداری سازه و تکمیل آن در کوتاهترین زمان ممکن، اقدام کرد؛ اگرچه باید منتظر نظرات دقیق کارشناسی ماند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: