• چهارشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 986-1680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مرگ یک شیراز شناس در 84 سالگی

جمال زیانی، نویسنده و پژوهشگر شیرازی که بیش از 10 جلد کتاب حاصل پژوهش‌های اوست، دیار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، جمال زیانی، نویسنده، پژوهشگر و شیراز شناس، شامگاه سه شنبه 5 شهریورماه و در سن 84 سالگی، دار فانی را وداع گفت.

این پژوهشگر متولد سال 1314 محله بالاکفت شیراز و فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز بود و سال‌ها به شغل معلمی اشتغال داشت و پس از بازنشستگی به پژوهش روی آورد و بیش از ده کتاب حاصل پژوهش‌های او بود.

"آداب و رسوم و باورهای مردم زمانه در شعر حافظ، گل‌واژه‌های شعر حافظ، سحرآفرینی‌های حافظ، دل نوشته‌هایی از فرهنگ، آداب، رسوم و باورهای مردم شیراز، نگاه سعدی به آداب، رسوم و باورهای مردم، آداب، رسوم و باورهای مردم از زبان حافظ، سعدی و مولوی، آرامستان‌های شیراز در حال و گذشته و هنرهای سنتی و صنایع دستی شیراز" بخشی از آثار مکتوب آن پژوهشگر و نویسنده شیرازی است.

گلگشتی در شیراز کتاب دیگر زیانی ست که مجموعه مقالات و سخنرانی‌های او در خصوص شیراز را در بر می‌گیرد، او سال گذشته آخرین کتابش با عنوان آفرین‌ها و نفرین‌ها را رونمایی کرد، کتابی که در ۵ بخش به ترتیب واژه آفرین، واژه نفرین، فعل‌های دعایی باد و بادا، فعل دعایی منفی مباد و مبادا و واژه دعا در اشعار در آثار حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی را بررسی و واکاوی کرده‌است.

زیانی شامگاه سه شنبه 6 شهریور در حالیکه مشغول مطالعه بود، دچار عارضه قلبی شد و فوت کرد. زمان برگزاری مراسم تشییع و تدفین این پژوهشگر متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: